statystyki

Slimy muszą zmienić opakowania. Mogą wprowadzać konsumentów w błąd

autor: Patrycja Otto01.08.2018, 06:26; Aktualizacja: 01.08.2018, 06:49
Papierosy

Rozwiązaniem mogłoby być wkładanie do większej paczki dwa razy tyle papierosów co teraz, czyli 40 sztukźródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia chce ujednolicić wielkość paczek wyrobów tytoniowych. Instytut Staszica przestrzega. Twierdzi, że to łamanie Konstytucji biznesu.

Wdrożenie rozwiązania przewidzianego w nowelizowanej ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oznacza, że po 1 stycznia 2020 r. papierosy typu slim nie będą mogły być sprzedawane w dotychczasowych opakowaniach. Zdaniem resortu opakowania trzeba ujednolicić, bo na paczkach cienkich papierosów nie mieści się ostrzeżenie zdrowotne wymagane przez dyrektywę tytoniową. W zakończonych przed wakacjami konsultacjach społecznych do projektu nowelizacji branża sprzeciwiła się takiemu rozwiązaniu, bo nie ma ono uzasadnienia biznesowego ani zdrowotnego. Przeciw są też handlowcy.

Instytut Staszica przygotował raport o skutkach nowego rozwiązania. W ubiegłym tygodniu analiza została przesłana do ministerstw: przedsiębiorczości i technologii, rolnictwa, spraw zagranicznych i finansów. – Zwracamy uwagę, że gdyby nowe przepisy weszły w życie, polska branża tytoniowa musiałaby rozważyć wprowadzenie wielu niepraktycznych rozwiązań, aby sprostać nowym wymaganiom. Oferowanie cienkich papierosów w większych paczkach oznacza konieczność zastosowania w nich wypełnienia w postaci bibuły czy papieru, by produkty nie uległy uszkodzeniu. Przypomina to praktyki prywatnych operatorów pocztowych z okresu, gdy nie mieli prawa dostarczać przesyłek poniżej określonej wagi – wyjaśnia dr Dawid Piekarz, ekspert Instytutu Staszica, autor analizy.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane