statystyki

Slimy muszą zmienić opakowania. Mogą wprowadzać konsumentów w błąd

autor: Patrycja Otto01.08.2018, 06:26; Aktualizacja: 01.08.2018, 06:49
Papierosy

Rozwiązaniem mogłoby być wkładanie do większej paczki dwa razy tyle papierosów co teraz, czyli 40 sztukźródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia chce ujednolicić wielkość paczek wyrobów tytoniowych. Instytut Staszica przestrzega. Twierdzi, że to łamanie Konstytucji biznesu.

Wdrożenie rozwiązania przewidzianego w nowelizowanej ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oznacza, że po 1 stycznia 2020 r. papierosy typu slim nie będą mogły być sprzedawane w dotychczasowych opakowaniach. Zdaniem resortu opakowania trzeba ujednolicić, bo na paczkach cienkich papierosów nie mieści się ostrzeżenie zdrowotne wymagane przez dyrektywę tytoniową. W zakończonych przed wakacjami konsultacjach społecznych do projektu nowelizacji branża sprzeciwiła się takiemu rozwiązaniu, bo nie ma ono uzasadnienia biznesowego ani zdrowotnego. Przeciw są też handlowcy.

Instytut Staszica przygotował raport o skutkach nowego rozwiązania. W ubiegłym tygodniu analiza została przesłana do ministerstw: przedsiębiorczości i technologii, rolnictwa, spraw zagranicznych i finansów. – Zwracamy uwagę, że gdyby nowe przepisy weszły w życie, polska branża tytoniowa musiałaby rozważyć wprowadzenie wielu niepraktycznych rozwiązań, aby sprostać nowym wymaganiom. Oferowanie cienkich papierosów w większych paczkach oznacza konieczność zastosowania w nich wypełnienia w postaci bibuły czy papieru, by produkty nie uległy uszkodzeniu. Przypomina to praktyki prywatnych operatorów pocztowych z okresu, gdy nie mieli prawa dostarczać przesyłek poniżej określonej wagi – wyjaśnia dr Dawid Piekarz, ekspert Instytutu Staszica, autor analizy.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane