Axel Springer Polska był wymieniany jako faworyt do przejęcia PW Rzeczpospolita, spółki Skarbu Państwa, która posiada 49 proc. udziałów w Presspublice, wydawcy Rzeczpospolitej, Parkietu i Życiu Warszawy. Wczoraj firma poinformowała, że wycofała się z przetargu. Potwierdził to w rozmowie z GP Florian Fels, prezes Axel Springer Polska, ale nie podał przyczyn.

Na placu boju pozostały więc tylko dwie spółki: Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe biznesmena Zbigniewa Benbenka, posiadające m.in. wydawnictwo Murator oraz sieć radiową Eska, oraz Platforma Mediowa Point Group, wydająca m.in. Machinę i Film. Wcześniej z przetargu wycofała się czeska spółka Respekt Media.

Według informacji GP, Axel Springer Polska słabo ocenił przyszłość biznesową Presspubliki. Nie wiadomo, na ile wycenił spółkę, ale jak ustaliliśmy, poniżej 110 mln zł, czyli kwoty, która rok temu za 49 proc. udziałów w Presspublice oferował fundusz Mecom (ma 51 proc. udziałów Presspubliki).

Jak ustaliliśmy, kwoty, jakie oferowały pozostałe spółki na wstępnym etapie przetargu, bardzo się od siebie różniły. ZPR miał proponować nawet 160 mln zł, a PMPG mniej niż 100 mln zł. Ani Zbigniew Benbenek, ani Michał M. Lisiecki, prezes i udziałowiec PMPG, nie komentował tych informacji.

- Mogę jedynie powiedzieć, że due diligence pokazało wiele ryzyk, które nie uzasadniają wysokiej wyceny - powiedział GP Michał M. Lisiecki.

- Jeśli Springer rezygnuje z Rzeczpospolitej, to znaczy, że rezygnuje z prasy opiniotwórczej i jest zdecydowany zamknąć Dziennik. Nie sądzę, aby oferty pozostałych były lepsze niż 110 mln zł, bo prasa to kurczący się biznes, a pakiet jest na dodatek mniejszościowy. Bardzo prawdopodobne, że Skarb Państwa tych udziałów nie sprzeda - uważa Jakub Bierzyński, prezes grupy Omnicom Media Group.

- W przyszłym tygodniu podejmiemy decyzję o wyborze oferty - mówi Maciej Wewiór, rzecznik ministra skarbu.