Resort skarbu nie wyklucza, że skieruje zaproszenia do inwestorów zainteresowanych prywatyzacją Giełdy Papierów Wartościowych przed decyzją Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w środę PAP minister skarbu Aleksander Grad.

"Być może, nie czekając na wyznaczenie terminu rozprawy Trybunału Konstytucyjnego, będziemy kierować zaproszenia do inwestorów zainteresowanych prywatyzacją warszawskiej Giełdy" - podkreślił.

Proces prywatyzacji GPW jest uzależniony od daty wejścia w życie nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Pod koniec września ub.r. prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

Szef resortu skarbu zaznaczył, że na razie MSP czeka na wyznaczenie przez TK terminu rozprawy.

"Jeżeli ta sprawa będzie się przeciągała, to jesteśmy gotowi wysyłać zaproszenia do inwestorów z zastrzeżeniem, że kwestia dotycząca możliwości wypłacania dywidendy przez GPW czy Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, w którym giełda ma swoje akcje, będzie rozstrzygnięta później" - podkreślił.

"Pracujemy nad określeniem pozacenowych warunków, jakie będą wymagane od potencjalnych inwestorów"

Grad podtrzymał, że sprzedaż akcji GPW nastąpi w tym roku. "Jeżeli dobrze pójdą negocjacje z inwestorami, to jesteśmy w stanie w tym roku sfinalizować ten proces" - powiedział.

Ocenił, że będzie to najważniejsza prywatyzacja po 1989 roku. "Pracujemy nad określeniem pozacenowych warunków, jakie będą wymagane od potencjalnych inwestorów" - powiedział.

"Chcemy mieć gwarancję, że warszawska giełda będzie coraz silniejszą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej; będzie miała swoją autonomię, a poprzez nią będą realizowane akwizycje. Chcemy wiedzieć, jakie będą nakłady na rozwój tej giełdy; jak inwestorzy będą wspierać ją w przyciąganiu kolejnych firm" - dodał.

Minister skarbu powtórzył, że udziałem w prywatyzacji zainteresowane są cztery wiodące giełdy europejskie i amerykańskie: London Stock Exchange, Deutsche Boerse, Nasdaq OMX oraz NYSE Euronext.



Minister skarbu przedłuży kadencję zarządu GPW z trzech do czterech lat

"To nie jest ostateczna lista. Nie wykluczam, że mogą pojawić się oferty od innych inwestorów i konsorcjów. Wiele giełd, inwestorów branżowych, interesuje się prywatyzacją GPW" - zaznaczył.

Minister skarbu przedłuży kadencję zarządu GPW z trzech do czterech lat. Kadencja obecnych władz giełdy upływa w czerwcu br.

"Doszedłem do wniosku, że niekorzystne byłoby dla całego procesu, by przez trzy miesiące zarząd GPW czuł niepewność i był zaabsorbowany bardziej konkursem, niż sprawami giełdy. Uznałem, że warto o rok przesunąć tę kadencję, kiedy to będzie już nowy właściciel" - powiedział.

W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25 proc. plus jedna akcja

Strategia prywatyzacji GPW zakłada, że MSP zaprosi inwestorów branżowych do składania ofert na kupno do 73,82 proc. akcji GPW samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym.

MSP zastrzega możliwość sprzedaży inwestorowi branżowemu lub konsorcjum pakietu akcji mniejszego niż 73,82 proc., jednak powyżej 51 proc. akcji GPW.

W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25 proc. plus jedna akcja. Zakończenie prywatyzacji jest planowane w perspektywie dwóch-trzech lat.