W lutym mieszkania na rynku wtórnym najbardziej zdrożały w Opolu, Szczecinie i Katowicach - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości Oferty.net i doradców finansowych Open Finance.

Największy spadek cen w porównaniu ze styczniem odnotowano w Gdyni, Olsztynie i Sopocie.

Najwięcej, bo o 2,7 proc. w stosunku do stycznia wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Opolu - do 4 tys. 84 zł. Drugi był Szczecin (wzrost o 1,5 proc.), a trzecie Katowice (wzrost o 1,1 proc.) - za metr kwadratowy trzeba było zapłacić odpowiednio: 4 tys. 999 zł i 4 tys. 170 zł.

"Wielu właścicieli rezygnuje z pozbywania się nieruchomości i wycofuje swoje oferty sprzedaży. Na transakcje, często kosztem znacznych ustępstw cenowych, decydują się głównie ci, którzy pilnie potrzebują gotówki" - podkreślają autorzy raportu.

Z analizy wynika, że ceny mieszkań najbardziej spadły w Gdyni, Olsztynie i Sopocie - odpowiednio o 3,9 proc., 2,8 proc. i 1 proc. Metr kwadratowy mieszkania kosztował tam w lutym: 6 tys. 714 zł, 4 tys. 826 zł, 10 tys. 485 zł.

W lutym skala obniżek w stolicy była niewielka; metr kwadratowy mieszkania kosztował średnio 9 tys. 89 zł, czyli o 0,6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Skala problemu "złych kredytów" jest w Polsce kilkanaście razy mniejsza niż w USA

Według raportu InfoMonitora i Biura Informacji Kredytowej z lutego br., "nieterminowo spłacanych jest zaledwie 0,9 proc. ogólnej liczby kredytów hipotecznych".

"W świetle tych danych skala problemu "złych kredytów" jest w Polsce kilkanaście razy mniejsza niż w USA. Tam, zgodnie z szacunkami CNN Money, problem ze spłatą dotyczy ok. 11 proc. kredytów hipotecznych. Wierzyciele - głównie banki - aby wyegzekwować należności, masowo przejmują od dłużników nieruchomości i sprzedają je na licytacjach po cenach niższych od cen rynkowych. W Polsce takie sytuacje jak dotąd należą do rzadkości" - podkreślają eksperci.

W raporcie uwzględniono 21 tys. 47 ofert mieszkań wystawionych w lutym do sprzedaży przez agencje nieruchomości i osoby prywatne.