statystyki

Kreatywne wypłaty w jednostkach PAN

autor: Mira Suchodolska24.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 24.07.2018, 09:04
Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński chciał ukrócić nieprawidłowości.

Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński chciał ukrócić nieprawidłowości.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dodatek stały lub w formie lunchu – dyrektorzy instytutów PAN pomysłowo zwiększali swoje wynagrodzenia, łamiąc ustawę kominową.

Zarobki szefów jednostek Polskiej Akademii Nauk są wyższe, niż to wynika z przepisów tzw. ustawy kominowej – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, która badała, w jaki sposób wynagradzane były osoby kierujące instytutami oraz główni księgowi w latach 2014–2017.

Z raportu pokontrolnego, który jako pierwszy przeanalizował DGP, wynika, że tylko w pięciu kontrolowanych (na 69) instytutach w latach 2014–2017 kwota nienależnie pobranych pieniędzy z tego tytułu wyniosła 2,7 mln zł. NIK szacuje, że w całej akademii wartość nieprawidłowo wypłaconych wynagrodzeń to 8 mln zł.

Jednak jeśli spojrzy się szerzej niż tylko na samą kwestię zarobków – nieprawidłowości jest więcej. „Finansowe rezultaty kontroli” inspektorzy obliczyli na 24,6 mln zł, z czego niemal 3 mln zł to pieniądze wydatkowane z naruszeniem prawa, natomiast reszta – czyli 21,6 mln zł – to środki wydatkowane z naruszeniem zasad należytego zarządzania finansami.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane