statystyki

Kreatywne wypłaty w jednostkach PAN

autor: Mira Suchodolska24.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 24.07.2018, 09:04
Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński chciał ukrócić nieprawidłowości.

Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński chciał ukrócić nieprawidłowości.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dodatek stały lub w formie lunchu – dyrektorzy instytutów PAN pomysłowo zwiększali swoje wynagrodzenia, łamiąc ustawę kominową.

Zarobki szefów jednostek Polskiej Akademii Nauk są wyższe, niż to wynika z przepisów tzw. ustawy kominowej – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, która badała, w jaki sposób wynagradzane były osoby kierujące instytutami oraz główni księgowi w latach 2014–2017.

Z raportu pokontrolnego, który jako pierwszy przeanalizował DGP, wynika, że tylko w pięciu kontrolowanych (na 69) instytutach w latach 2014–2017 kwota nienależnie pobranych pieniędzy z tego tytułu wyniosła 2,7 mln zł. NIK szacuje, że w całej akademii wartość nieprawidłowo wypłaconych wynagrodzeń to 8 mln zł.

Jednak jeśli spojrzy się szerzej niż tylko na samą kwestię zarobków – nieprawidłowości jest więcej. „Finansowe rezultaty kontroli” inspektorzy obliczyli na 24,6 mln zł, z czego niemal 3 mln zł to pieniądze wydatkowane z naruszeniem prawa, natomiast reszta – czyli 21,6 mln zł – to środki wydatkowane z naruszeniem zasad należytego zarządzania finansami.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane