statystyki

NSA: Można wstrzymać cofnięcie zezwolenie dla hurtowni farmaceutycznej

autor: Patryk Słowik19.07.2018, 07:25; Aktualizacja: 19.07.2018, 08:52
Zdaniem wielu farmaceutów orzeczenie NSA jest kuriozalne.

Zdaniem wielu farmaceutów orzeczenie NSA jest kuriozalne.źródło: ShutterStock

Wstrzymanie wykonania decyzji cofającej zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej do czasu rozpoznania skargi przez sąd będzie z reguły zasadne. Wynika tak z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Powód?

„Z samej istoty decyzji cofającej zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej wynika, że jej wykonanie spowoduje ziszczenie się przesłanek wstrzymania wykonania decyzji, to jest spowoduje znaczną szkodę i trudne do odwrócenia skutki” – stwierdził NSA.

Sprawa wyglądała tak, że we wrześniu 2017 r. główny inspektor farmaceutyczny cofnął przedsiębiorcy zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej. Prowadzący biznes (który prowadzi również podmiot leczniczy) z decyzją się nie zgadzał, więc postanowił ją zaskarżyć. Jednocześnie zawnioskował o wstrzymanie wykonania decyzji. Możliwość taka wynika z art. 61 par. 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1302). Przepis ten stanowi, że po przekazaniu sądowi skargi ten może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane