Od dziesięciu lat wzrasta zapotrzebowanie na usługi dekoratorów wnętrz. Producenci mebli kuchennych, firmy handlujące wyposażeniem łazienek czy farbami do ścian w swoich salonach coraz częściej zatrudniają dekoratorów wnętrz. To właśnie takie osoby mają pomagać klientom dokonać właściwego wyboru produktu, aby w przyszłości, zadowoleni polecili właśnie ten konkretny salon znajomym.

- Przychodzą do mnie klienci, którzy kilka miesięcy wcześniej wykończyli nowe mieszkanie, lecz źle umieścili kontakty. Obecnie w całym mieszkaniu mają pajęczynę kabli i przedłużaczy. Urządzenie mieszkania nie sprowadza się tylko do doboru kolorów, ale także określenia jego funkcji - mówi Julia Stępień, dekorator wnętrz z Warszawy.

Aby dobrze wykonywać swoją pracę, dekorator wnętrz musi znać się na budownictwie, urbanistyce, statyce, socjologii, psychologii oraz naukach ekonomicznych. Zawód ten najczęściej wykonują osoby, które ukończyły państwowe Akademie Sztuk Pięknych. Na uczelniach można wybrać magisterskie dzienne studia projektowania wnętrz. Wymagania stawiane studentom są bardzo wysokie. Osoba taka musi nie tylko mieć talent plastyczny, ale także zdać egzamin z historii kultury, sztuki i architektury.

Osoby wykonujące zawód dekoratora przez cały czas muszą się dokształcać. Czytać literaturę fachową, śledzić trendy w sztuce użytkowej. Warto także inwestować w swój rozwój, wyjeżdżając na międzynarodowe targi dekoracji wnętrz, np. do Mediolanu.

Agnieszka Kaszyńska, dekorator i właścicielka Akademii Wolnego Czasu w Warszawie, ostrzega, że zawód mogą wykonywać wyłącznie pasjonaci.

- Każdy projekt musi mieć cechy indywidualne, a stworzenie go jest możliwe dopiero po poznaniu przyszłych właścicieli nowego lokum - mówi Agnieszka Kaszyńska.

Dekoratorzy wnętrz niechętnie mówią o swoich dochodach. Przeważnie stwierdzają, że cena projektu zależy od stopnia skomplikowania pracy. Udało się nam jednak ustalić, że średnio za 1 mkw. domu lub mieszkania trzeba zapłacić od 50 do 300 zł. Klient może jednak zapłacić tylko za konsultację np. kolorów ścian w nowym mieszkaniu. W takim przypadku za trzygodzinną konsultację trzeba zapłacić 600 zł. W przypadku małych mieszkań koszt konsultacji nie przekracza 300 zł. W przypadku dużych projektów koszt opracowania kompleksowego projektu wynosi od 3 do 5 tys. zł. Projekt taki obejmuje m.in. wybór mebli, tkanin oraz oświetlenia.

Konkurencja w tym zawodzie jest bardzo duża. Dobry projektant w ciągu miesiąca może wykonać nawet kilka zleceń.