statystyki

Nie ma konkurencji, nie ma tajemnicy przedsiębiorstwa

autor: Sławomir Wikariak17.07.2018, 07:40; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:26
biznes, firma, praca

W odwołaniach pojawił się argument, że w przypadku zamówień in-house spółka komunalna w ogóle nie ma prawa zastrzegać tajemnicy przedsiębiorstwa.źródło: ShutterStock

Skoro spółka komunalna ma otrzymać zamówienie in-house i zostać monopolistą na danym terenie, to nie może jednocześnie powoływać się na konkurencję i utajniać swych prognoz handlowych – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Władze polskich miast coraz chętniej sięgają po przepisy o in-house pozwalające im bez przetargu powierzać zlecenia własnym spółkom komunalnym. Najczęściej sięga się po nie przy udzielaniu zamówień na odbiór odpadów. Jednak aby można było skorzystać z procedury in-house, muszą być spełnione warunki określone w art. 67 ust. 1 pkt 12 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.). Najbardziej problematyczny jest ten, zgodnie z którym spółka komunalna musi świadczyć ponad 90 proc. działalności na rzecz gminy. Zdecydowana większość firm nie spełnia tego warunku, bo obok zadań realizowanych na rzecz macierzystych gmin działały dotychczas na rynku komercyjnym. Mogą jednak przejść reorganizację, a wówczas na podstawie art. 67 ust. 9 ustawy p.z.p. posłużyć się prognozami handlowymi na kolejne lata, i na ich podstawie dowodzić, że ponad 90 proc. swej działalności będą realizować na rzecz miasta.

Taka właśnie sytuacja ma miejsce w Warszawie. Władze miasta poinformowały o zamiarze zawarcia z wolnej ręki umowy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania. Potwierdzeniem spełnienia wymogów wynikających z ustawy są plany reorganizacji miejskiej spółki i wynikające z nich prognozy handlowe. Zgodnie z nimi przychody operacyjne pochodzące z działalności na rzecz miasta w 2019 r. wyniosą już 98,79 proc. wszystkich, a w kolejnych latach będą jeszcze rosły. Innymi słowy warunek ustawowy zostanie spełniony z naddatkiem.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane