Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega przed nowym kryzysem i drastycznym wzrostem cen ropy i paliw. Nasz resort gospodarki przyznaje: może być on znacznie bardziej dotkliwy niż ostatni kryzys gazowy.
Nadciąga kryzys naftowy, którego przyczyną będzie rosnący deficyt ropy na rynku - alarmuje Międzynarodowa Agencja Energii, która zrzesza największych producentów i konsumentów tego surowca. Według ekspertów agencji, świat skutki kryzysu odczuje już w 2013 roku. Zdaniem Nobuo Tanaki, szefa MAE, mogą być one dla gospodarki nawet znacznie bardziej dotkliwe niż te, z którymi mamy do czynienia obecnie.
- Jeśli popyt na surowiec ponownie wzrośnie, cena baryłki skoczy do 200 dol. - prognozuje Nobuo Tanaka, cytowany przez RBK daily.
Eksperci nie wykluczają również, że w konsekwencji drastycznie wzrosną ceny paliw.
Powodem kryzysu ma być obecna, zbyt niska, cena ropy.
- Oczywiście jest to korzystna sytuacja dla konsumenta, powinna być ona jednak realna, to znaczy na poziomie umożliwiającym dalsze inwestycje naftowe i rozwój branży - tłumaczy prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki, a jednocześnie przedstawiciel Polski w prezydium MAE.
Według niego, jeżeli cena ropy naftowej nie będzie wynosić minimum 65 dolarów za baryłkę, to wszystkie inwestycje naftowe na świecie, które były rozpoczęte lub są planowane, a miały umożliwić zwiększenie eksploatacji pól naftowych oraz poszukiwania złóż i udostępniania ich, nie będą realizowane.
- Czyli zbliżymy się w pewnym momencie do sytuacji, gdzie złoża eksploatowane obecnie zostaną wyczerpane i nie będzie nowych - twierdzi.
W efekcie takiej sytuacji podaż będzie bardzo niska przy jednocześnie stale wzrastającym popycie.
- To wystarczy, by kryzys był gotowy, i to na skalę, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Skutki mogą być o wiele bardziej dotkliwe i znacznie bardziej kosztowne niż w przypadku kryzysu gazowego, z którym mieliśmy do czynienia na przełomie roku, a którego konsekwencje wciąż odczuwamy - podkreśla przedstawiciel ministerstwa.
Jego zdaniem skutki kryzysu, który czeka nas za cztery lata, możemy odczuwać nawet przez kilka kolejnych lat. Cykl inwestycyjny w poszukiwanie i eksploatację trwa bowiem około ośmiu lat.
Szacuje się, że produkcja ropy w Rosji, głównym dostawcy tego surowca dla Polski, spadnie w I kwartale 2009 r. o 1,1 proc. rok do roku. Rosyjskie Ministerstwo Energii przewiduje, że osiągnie ona poziom 120 mln ton. Jak podawała agencja Interfax eksport surowca w tym okresie również zmniejszy się o 57,98 mln ton w I kwartale 2008 r., do 57,1 mln t.
70 dol. przy założeniu takiej ceny ropy za baryłkę wiele państw określiło swoje budżety
44,62 dol. kosztowała wczoraj na londyńskiej giełdzie baryłka ropy w dostawach terminowych na kwiecień