statystyki

Biały Dom podbija stawkę w handlowej ruletce

autor: Jakub Kapiszewski12.07.2018, 07:40; Aktualizacja: 12.07.2018, 07:56
ekin musi też rozważyć wpływ wojny handlowej na wzrost gospodarczy kraju; Xi Jinpingowi udało się sprzedać narrację o „nowej normie”, czyli o tym, że Chiny są już na tyle zaawansowane gospodarczo, że nie mogą rosnąć w dwu cyfrowym tempie co roku, niemniej kraj wciąż potrzebuje wzrostu, bo wciąż jeszcze nie dogonił Zachodu poziomem rozwoju (a zbliżają się wydatki związane z trendami demograficznymi).

ekin musi też rozważyć wpływ wojny handlowej na wzrost gospodarczy kraju; Xi Jinpingowi udało się sprzedać narrację o „nowej normie”, czyli o tym, że Chiny są już na tyle zaawansowane gospodarczo, że nie mogą rosnąć w dwu cyfrowym tempie co roku, niemniej kraj wciąż potrzebuje wzrostu, bo wciąż jeszcze nie dogonił Zachodu poziomem rozwoju (a zbliżają się wydatki związane z trendami demograficznymi).źródło: ShutterStock

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie dodatkowych ceł na towary z Chin o wartości 200 mld dol.

Cła o wysokości 10 proc. miałyby wejść w życie we wrześniu i objąć tak różne kategorie produktów jak tekstylia i petrochemia. Groźba ich wprowadzenia to znak, że Waszyngton nie jest zadowolony z przebiegu rozmów handlowych z Pekinem. Zdaniem administracji Chińczycy nie reagują w odpowiedni sposób na podstawowy postulat strony amerykańskiej, wyrażany wielokrotnie przez Donalda Trumpa: musicie kupować więcej towarów ze Stanów Zjednoczonych.

Ekonomiści są zgodni, że eskalacja wojny handlowej jest teraz podstawowym zagrożeniem dla globalnej gospodarki, z trudnymi do przewidzenia konsekwencjami. Jak zwrócili uwagę eksperci z Instytutu Międzynarodowej Gospodarki im. Petersona, o ile „stare” cła – które weszły w życie z początkiem lipca – dotyczyły takich egzotyków jak roboty przemysłowe czy żyroskopy, o tyle nowe mają objąć na tyle szerokie kategorie produktowe, że „coraz trudniej będzie je trzymać z dala od półek w Walmarcie”. A to może oznaczać podwyżki cen.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane