statystyki

Biały Dom podbija stawkę w handlowej ruletce

autor: Jakub Kapiszewski12.07.2018, 07:40; Aktualizacja: 12.07.2018, 07:56
ekin musi też rozważyć wpływ wojny handlowej na wzrost gospodarczy kraju; Xi Jinpingowi udało się sprzedać narrację o „nowej normie”, czyli o tym, że Chiny są już na tyle zaawansowane gospodarczo, że nie mogą rosnąć w dwu cyfrowym tempie co roku, niemniej kraj wciąż potrzebuje wzrostu, bo wciąż jeszcze nie dogonił Zachodu poziomem rozwoju (a zbliżają się wydatki związane z trendami demograficznymi).

ekin musi też rozważyć wpływ wojny handlowej na wzrost gospodarczy kraju; Xi Jinpingowi udało się sprzedać narrację o „nowej normie”, czyli o tym, że Chiny są już na tyle zaawansowane gospodarczo, że nie mogą rosnąć w dwu cyfrowym tempie co roku, niemniej kraj wciąż potrzebuje wzrostu, bo wciąż jeszcze nie dogonił Zachodu poziomem rozwoju (a zbliżają się wydatki związane z trendami demograficznymi).źródło: ShutterStock

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie dodatkowych ceł na towary z Chin o wartości 200 mld dol.

Cła o wysokości 10 proc. miałyby wejść w życie we wrześniu i objąć tak różne kategorie produktów jak tekstylia i petrochemia. Groźba ich wprowadzenia to znak, że Waszyngton nie jest zadowolony z przebiegu rozmów handlowych z Pekinem. Zdaniem administracji Chińczycy nie reagują w odpowiedni sposób na podstawowy postulat strony amerykańskiej, wyrażany wielokrotnie przez Donalda Trumpa: musicie kupować więcej towarów ze Stanów Zjednoczonych.

Ekonomiści są zgodni, że eskalacja wojny handlowej jest teraz podstawowym zagrożeniem dla globalnej gospodarki, z trudnymi do przewidzenia konsekwencjami. Jak zwrócili uwagę eksperci z Instytutu Międzynarodowej Gospodarki im. Petersona, o ile „stare” cła – które weszły w życie z początkiem lipca – dotyczyły takich egzotyków jak roboty przemysłowe czy żyroskopy, o tyle nowe mają objąć na tyle szerokie kategorie produktowe, że „coraz trudniej będzie je trzymać z dala od półek w Walmarcie”. A to może oznaczać podwyżki cen.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane