statystyki

Skrócenie przedawnienia zmieni sytuację na rynku długów

autor: Marek Chądzyński12.07.2018, 08:10; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:51
biznes, finanse, firmy

W 2017 r. dług konsumencki kosztował średnio 15 proc. i była to najwyższa cena od 2014 rźródło: ShutterStock

Ceny portfeli wierzytelności powinny w najbliższych miesiącach spadać – oceniają przedstawiciele czołowych polskich firm windykacyjnych. Zdaniem niektórych nawet o kilkanaście procent

W 2017 r. dług konsumencki kosztował średnio 15 proc. i była to najwyższa cena od 2014 r. – wynika z danych Kruka – największej firmy na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami. Ale w tym roku sytuacja zaczęła się stabilizować. A teraz przedstawiciele branży spodziewają się, że wierzytelności w obrocie wtórnym zaczną tanieć. Jan Prasałek z kancelarii RK Legal uważa, że prawdo podobny jest nawet spadek cen o kilkanaście procent w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Pierwszy powód to problemy firmy GetBack, która bardzo agresywnie licytowała wierzytelności na przetargach, co podbiło ich ceny. Teraz, zdaniem Prasałka, rynek będzie wracał do równowagi. Inny powód to ostatnio wprowadzone w życie i planowane zmiany w prawie. Ceny spadną przez skrócenie okresów przedawnienia wierzytelności konsumenckich. Według eksperta można oczekiwać zwiększonej podaży ze strony wierzycieli pierwotnych, którzy będą możliwe szybko chcieli się pozbyć najstarszych wierzytelności. Hamująco na ceny może zadziałać też nowa ustawa o komornikach, która wejdzie w życie z początkiem 2019 r. Nakłada ona dodatkowe opłaty za bezskuteczną egzekucję. Będą je ponosić tylko wtórni wierzyciele, np. firmy windykacyjne. Choć w tym przypadku na ceny zadziałają dwie przeciwstawne siły. Jednocześnie windykatorzy będą chcieli uwzględnić w cenach nową opłatę, więc zażądają niższych wycen od sprzedających.

– Ale wierzyciele pierwotni będą mniej zainteresowani sprzedażą wierzytelności. Na rynku zarządzania wierzytelnościami powinno to wywołać równowagę między windykacją własną a sprzedażą portfeli – mówi Jan Prasałek.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane