statystyki

Żużel z Głogowa czyli niebezpieczeństwo zmagazynowane

autor: Klara Klinger, Karolina Baca-Pogorzelska11.07.2018, 07:49; Aktualizacja: 11.07.2018, 09:52
Huta Miedzi Głogów

Huta Miedzi Głogówźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Mieczyslaw Michalak AG

Ogromne stężenia metali ciężkich w żużlu poołowiowym zgromadzonym na placu dawnej fabryki domów w Głogowie formalnie nie łamią przepisów.

Arsen, ołów, kadm – to tylko niektóre metale ciężkie z odpadów magazynowanych na obrzeżach miasta. Dziurawe prawo na to pozwala.

Dawna fabryka domów na obrzeżach Głogowa, wybetonowany plac, na nim czarno-biała hałda pod wiatą niezakrywającą całości. To żużel poołowiowy – sklasyfikowany jako niebezpieczny odpad powstający w procesie produkcyjnym w pobliskiej Hucie Miedzi Głogów należącej do KGHM. Huta, nie chcąc ponosić kosztów składowania, sprzedaje go firmie Geran z Siemianowic Śląskich. To legalne.

Jak ustalił DGP, transport materiału, a także magazynowanie odpadów pozostawiają sporo do życzenia. Instytucje kontrolujące Geran przyznają, że wykrywały nieprawidłowości. Kontrola starostwa głogowskiego – m.in. w zakresie warunków przechowywania odpadów, a kontrola wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska – w ich ewidencji.

Zleciliśmy badanie zawartości metali ciężkich w żużlu. Okazało się, że jest ich tam tak dużo, że materiał nie spełniałby norm pozwalających na składowanie nawet w miejscu przeznaczonym na odpady niebezpieczne. Przepisy jednak nie są łamane, bo norm dla czasowego magazynowania nie ma, a taki charakter ma skład w Głogowie.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ...(2018-07-11 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Pięknie się dzieje w naszym powiecie głogowskim!!! I co na to włodarze??? Niech wyjaśnią teraz potrzebę tajemniczych konsultacji w sierpnia 2015 roku w sprawie tworzenia składowiska odpadów niebezpiecznych KGHM. Kolejny temat to wycinka drzew przez Wójta Gminy Żukowice i Prezydenta Głogowa przy tym składowisku. Po co to było??? Te drzewa chroniły, częściowo, mieszkańców pobliskich miejscowości przed pyleniem i wdychaniem tego syfu. Dlatego też, bali się przebadać mieszkańców, sąsiadujących miejscowości Gminy Żukowice z Hutą Miedzi Głogów, na zawartość metali ciężkich, w tym arsenu... Na wyborach podziękujemy Włodarzom!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane