statystyki

Żużel z Głogowa czyli niebezpieczeństwo zmagazynowane

autor: Klara Klinger, Karolina Baca-Pogorzelska11.07.2018, 07:49; Aktualizacja: 11.07.2018, 09:52
Huta Miedzi Głogów

Huta Miedzi Głogówźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Mieczyslaw Michalak AG

Ogromne stężenia metali ciężkich w żużlu poołowiowym zgromadzonym na placu dawnej fabryki domów w Głogowie formalnie nie łamią przepisów.

Arsen, ołów, kadm – to tylko niektóre metale ciężkie z odpadów magazynowanych na obrzeżach miasta. Dziurawe prawo na to pozwala.

Dawna fabryka domów na obrzeżach Głogowa, wybetonowany plac, na nim czarno-biała hałda pod wiatą niezakrywającą całości. To żużel poołowiowy – sklasyfikowany jako niebezpieczny odpad powstający w procesie produkcyjnym w pobliskiej Hucie Miedzi Głogów należącej do KGHM. Huta, nie chcąc ponosić kosztów składowania, sprzedaje go firmie Geran z Siemianowic Śląskich. To legalne.

Jak ustalił DGP, transport materiału, a także magazynowanie odpadów pozostawiają sporo do życzenia. Instytucje kontrolujące Geran przyznają, że wykrywały nieprawidłowości. Kontrola starostwa głogowskiego – m.in. w zakresie warunków przechowywania odpadów, a kontrola wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska – w ich ewidencji.

Zleciliśmy badanie zawartości metali ciężkich w żużlu. Okazało się, że jest ich tam tak dużo, że materiał nie spełniałby norm pozwalających na składowanie nawet w miejscu przeznaczonym na odpady niebezpieczne. Przepisy jednak nie są łamane, bo norm dla czasowego magazynowania nie ma, a taki charakter ma skład w Głogowie.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ...(2018-07-11 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Pięknie się dzieje w naszym powiecie głogowskim!!! I co na to włodarze??? Niech wyjaśnią teraz potrzebę tajemniczych konsultacji w sierpnia 2015 roku w sprawie tworzenia składowiska odpadów niebezpiecznych KGHM. Kolejny temat to wycinka drzew przez Wójta Gminy Żukowice i Prezydenta Głogowa przy tym składowisku. Po co to było??? Te drzewa chroniły, częściowo, mieszkańców pobliskich miejscowości przed pyleniem i wdychaniem tego syfu. Dlatego też, bali się przebadać mieszkańców, sąsiadujących miejscowości Gminy Żukowice z Hutą Miedzi Głogów, na zawartość metali ciężkich, w tym arsenu... Na wyborach podziękujemy Włodarzom!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane