statystyki

Polski kierowca nieodpowiedzialny i niebezpieczny? W porównaniu z innymi nacjami nie wypadamy dobrze

autor: Tomasz Żółciak10.07.2018, 07:16; Aktualizacja: 10.07.2018, 07:20
Tendencja, niestety, od lat jest wzrastająca. Średnia wartość szkody zagranicznej wyniosła w 2017 r. 18,1 tys. zł i była o 11 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Tendencja, niestety, od lat jest wzrastająca. Średnia wartość szkody zagranicznej wyniosła w 2017 r. 18,1 tys. zł i była o 11 proc. wyższa niż rok wcześniej.źródło: ShutterStock

Oceniamy zmotoryzowanych rodaków jako nieodpowiedzialnych i niebezpiecznych. W porównaniu z innymi nacjami też nie wypadamy dobrze.

Spośród 11 państw uczestniczących w badaniu „Europejczycy oraz odpowiedzialność za kierownicą” to właśnie my wypadamy jako najbardziej nieodpowiedzialni za kółkiem z aż 62 proc. wskazań. Równie surowej samooceny dokonali Słowacy (61 proc.) i Grecy (59 proc.). Najlepiej wypadli Niemcy z 34 proc. Internetową ankietę wypełniło ponad 11 tys. osób, po około tysiąca respondentów z każdego kraju.

Z badania wynika, że należymy też do jednych z najbardziej agresywnych nacji za kółkiem. Z 36 proc. wskazań wypadliśmy tak jak Brytyjczycy, ustępując tym razem Niemcom i Słowakom, którzy ex aequo zajęli niechlubne pierwsze miejsce. 41 proc. badanych Polaków określiło współużytkowników dróg jako niebezpiecznych. W tej konkurencji nie znaleźliśmy się na podium, bo okazuje się, że niższą samoocenę mają Grecy (42 proc. wskazań), Francuzi (44 proc.) i Włosi (45 proc.). Aż dziw, w kontekście przytoczonych wyników, że tylko 22 proc. badanych uznało, że polscy kierowcy są zestresowani. W Szwecji „pod napięciem” jeździ aż 60 proc. kierowców.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane