Bariery handlowe wznoszone przez główne gospodarki mogą zagrozić globalnemu ożywieniu gospodarczemu, a efekty tych barier zaczynają już być widoczne - ostrzegła w środę Światowa Organizacja Handlu (WTO) w raporcie o restrykcjach handlowych w krajach G20.

"Ta utrzymująca się eskalacja stwarza poważne zagrożenie dla wzrostu i ożywienia (gospodarczego) we wszystkich krajach, i zaczynamy dostrzegać odzwierciedlenie tego w niektórych wskaźnikach prognozowanych" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor generalny WTO Roberto Azevedo.

Reuters odnotowuje, że Azevedo nie podał konkretów. Agencja przypomina, że w maju WTO prognozowała, iż w drugim kwartale br. globalny handel będzie rosnąć wolniej niż w pierwszym kwartale.

Reuters zwraca uwagę, że Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło w środę, iż oczekuje się, że zapotrzebowanie na transport towarów drogą lotniczą wzrośnie w tym roku "o skromne 4 proc.", podczas gdy jeszcze w grudniu prognozowano 4,5 proc.

"Przeciwne wiatry przybierają na sile wraz z narastaniem tarć handlowych między rządami. Nadal oczekujemy, że zapotrzebowanie wzrośnie, ale te oczekiwania są studzone za każdym razem, kiedy wprowadzane są nowe taryfy celne" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.

Analiza WTO pokazuje, że kraje G20 wprowadziły 39 nowych restrykcji handlowych w okresie od połowy października ub.r. do połowy maja br. - dwa razy więcej niż w poprzednim analogicznym okresie. Restrykcje te dotyczą handlu żelazem i stalą, plastikami i pojazdami.

Azevedo podkreślił, że ten znaczący wzrost restrykcji handlowych w krajach G20 "powinien być powodem poważnego zaniepokojenia dla społeczności międzynarodowej". Zwrócił uwagę, że po okresie objętym analizą WTO wprowadzane były kolejne restrykcje.

WTO nie wymieniła w swym raporcie żadnego konkretnego kraju. Reuters zwraca uwagę, że od początku br. prezydent USA Donald Trump wprowadził całą serię ceł, mających ukarać zarówno sojuszników jak i ekonomicznych rywali za praktyki handlowe, które uważa za krzywdzące dla USA.

W raporcie WTO wskazano na potrzebę wykorzystania przez gospodarki G20 wszelkich środków, by zmniejszać napięcia i promować dalsze ożywienie handlu. (PAP)

az/ kar/