statystyki

Czy dodatkowa opłata za zakup biletów przez internet zostanie zniesiona? Jest interpelacja w tej sprawie

autor: Patryk Słowik28.06.2018, 07:41; Aktualizacja: 28.06.2018, 08:46
kino

kino jest przykładem podmiotu doskonale różnicującego cenyźródło: ShutterStock

Czy właściciel kina może żądać od konsumenta, który kupuje bilet za pośrednictwem sieci, więcej pieniędzy niż w kinowej kasie?

„Opłata internetowa nosi znamiona niedozwolonej manipulacji (...) Z uwagi na fakt, że płatność elektroniczna jest w tym wypadku dla sprzedawcy bardziej opłacalna, opłata jawi się jako absurd. Zakup biletu do kina przez internet powinien raczej wiązać się z odwrotnym skutkiem, a więc ze zniżką dla kupującego. Przecież sprzedawca nie ponosi w tym wypadku kosztów obsługi klienta przez pracownika kina oraz wydruku biletu, oszczędzając w efekcie nie tylko pieniądze, ale również cenny czas” – przekonywała posłanka PO Lidia Gądek w interpelacji skierowanej do ministrów cyfryzacji, finansów, kultury oraz sprawiedliwości.

Jej zdaniem taka praktyka bez wątpienia jest nieetyczna, a być może nawet nielegalna. Świadczyć o tym miałby fakt, że jeśli ktoś zamawia dziesięć biletów w jednej transakcji, to musi dopłacić określoną kwotę do każdego z nich, a nie jednokrotnie. A przecież koszt obsługi systemu informatycznego nie jest w tej sytuacji wyższy niż przy skromniejszym zakupie.

Z odpowiedzi rządu wynika jednak, że sieci kin dalej będą mogły dodatkowe opłaty pobierać. Sprawę przeanalizował także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane