Będą nowe zatrzymania w sprawie GetBacku

autor: Bartek Godusławski27.06.2018, 07:38; Aktualizacja: 27.06.2018, 07:40
PDM oferował papiery także we współpracy z Idea Bankiem

PDM oferował papiery także we współpracy z Idea Bankiemźródło: ShutterStock

Prokuratura podąża śladami firm, które służyły byłemu prezesowi windykatora do wyprowadzania pieniędzy ze spółki, i tropi jego najbliższych współpracowników

Zarzuty w sprawie GetBacku mają już były prezes spółki Konrad K. oraz prezes współpracującego z nim podmiotu Piotr B. Obaj zdaniem prokuratury wyprowadzali ze spółki pieniądze. K. miał przywłaszczyć sobie ponad 15 mln zł, a B. ponad 7 mln zł. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj rano do listy osób z zarzutami dołączyły dwie kolejne. Jedną z nich jest prezes Polskiego Domu Maklerskiego (PDM). Szczepanowi D.-M. prokurator zarzuca między innymi działanie na szkodę spółki wspólnie i w porozumieniu z byłym prezesem windykatora. Jest to zagrożone karą od roku do 10 lat więzienia.

PDM w sprawie GetBacku przewija się od samego początku. To jeden z podmiotów, który na masową skalę pośredniczył w sprzedaży obligacji windykatora w ofertach prywatnych. Wielokrotnie pytaliśmy brokera, jaka była nominalna wartość sprzedanych papierów. Ze względu na niepubliczny charakter emisji odmówił odpowiedzi. Jeszcze kilka tygodni temu na jego stronie internetowej widniała informacja, że do lipca 2017 r. wartość ofert, w których sprzedaży uczestniczył, wyniosła 281 mln zł. PDM korzystał nie tylko z własnej siatki sprzedaży, ale oferował papiery także we współpracy z Idea Bankiem.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • adamadam(2018-06-27 12:10) Zgłoś naruszenie 11

  Gdyby nie Banki, Lions, Idea itd., nie byłoby tej katastrofy i grabieży na oszczędnościach Polaków na 100%. Banki to esencja tego kryzysu. Niewinnym, poczciwym ludziom Lions, Idea, nawciskali toksycznych obligacji na przynajmniej 700 milionów, zniszczyli oszczędności Polaków, ich własnych Klientów, na przynajmniej 700 mln zł, stosując metodyczne i instytucjonalne wprowadzanie w błąd wg art. 286 KK oraz także misselling. Porażająca większość "oświadczeń woli" zakupu obligacji została złożona pod wpływem tzw. podstępu i wprowadzenia w błąd. Tylko oni mieli dostęp do danych o oszczędnościach i tylko oni dzwonili do ludzi i nagabywali. To nie pojedyncze przypadki, to setki i tysiące ludzi ograbionych. Wstyd i hańba, że o tym, ten tzw. Bank, ma jeszcze czelność pisać w prasie, w kontekście faktycznego metodologicznego obrabiania własnych Klientów i wyprowadzania ich z lokat, i częstokroć z oszczędności życia, że [Lion’s Bank Idea Bank SA] „jedynie informował o możliwości zakupu obligacji i zainteresowanych odsyłał do dystrybutora”. Bez ich działań GetBack ani żaden Dom Maklerski nie miałby przenigdy żadnych szans upchnąć to wśród ludzi na taką skalę.

  Odpowiedz
 • Ryszard P(2018-06-27 21:10) Zgłoś naruszenie 00

  Idea Bank i Lions Bank powinny stracić licencję na prowadzenie przedsiębiorstw bankowych za sposób, w jaki oferowały i sprzedawały obligacje GetBack przeciętnym Klientom banków, poza tym cały biznes GetBack został wykreowany i uwiarygodniony dzięki audytorom PWC oraz Ernst and Young, którzy nie wskazywali na działania sprzeczne z prawem, ciekawy jest też sposób w jaki Leszek Czarnecki sprzedał GetBack spółce z kapitałem 5000 zł, która za akcje GetBack zapłaciła pieniędzmi z następnych emisji obligacji ...

  Odpowiedz
 • Lex(2018-06-28 13:44) Zgłoś naruszenie 00

  Jak, pytam sie JAK jest to mozliwe, ze w kraju bedacym czlonkiem UE, ze firma emituje obligacje na 4 mld PLN i nikt nie widzi, ze cos jest nie tak? W normalnym kraju jak USA czy UK to SEC czy SFRO juz dawno mialaby ich na celowniku. I co to za kara 10 lat? W USA dostaliby ze 150 lat, czyli praktycznie dozywocie. I oczywiscie konfiskata majatku. To panstwo jest naprawde teoretyczne. Niby za walki na VAT jest do 25 lat a jakos nie slyszy sie zeby ktos dostal wiecej niz 3-5 lat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane