statystyki

Kiedy i jak można zmniejszyć karę umowną

autor: Marcin Nagórek29.06.2018, 17:30
Redukcja kary umownej nie może być dokonana na tej podstawie, że zobowiązanie zostało ostatecznie w całości wykonane, ale po ustalonym uprzednio terminie.

Redukcja kary umownej nie może być dokonana na tej podstawie, że zobowiązanie zostało ostatecznie w całości wykonane, ale po ustalonym uprzednio terminie.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą w branży reklamowo-promocyjnej. Ostatnio dla gminy wykonaliśmy zamówienie o wartości ok. 100 tys. zł, ale 1/3 zamówienia nie została zrealizowana w terminie. Gmina obciążyła nas karą umowną w wysokości 10 tys. zł. Odmówiliśmy jej zapłaty kary, więc kontrahent skierował pozew do sądu. Zdaniem gminy poniosła ona szkodę, bo nie mogła realizować w pełni zadań promocyjnych dla mieszkańców. Czy można uniknąć kary albo ją zmniejszyć? Naszym zdaniem jest zawyżona, wykonaliśmy przecież w terminie 2/3 zamówienia.

Zgodnie z art. 484 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania wierzyciel ma prawo do żądania kary umownej w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości, bez względu na rozmiar poniesionej szkody. Żądanie odszkodowania przewyższającego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony tak postanowiły. Jak podkreślono w wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 18 maja 2017 r. (sygn. akt I ACa 231/17), obowiązek zapłaty kary umownej wynika z ogólnych zasad kontraktowej odpowiedzialności odszkodowawczej. Jeżeli zobowiązanie zostało jednak w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej. To samo dotyczy przypadku, gdy jest ona rażąco wygórowana.

Możliwość redukowania

Kodeks cywilny przewiduje więc możliwość redukowania wysokości kary umownej. Trzeba jednak podkreślić, że w procesie o jej zapłatę wierzyciela obciąża wykazanie jedynie tego, że kara umowna została zastrzeżona, a dłużnik nie wykonał zobowiązania lub wykonał je nienależycie. To na dłużniku spoczywa obowiązek udowodnienia okoliczności mających wpływ na ewentualne zmniejszenie tej sankcji, zgodnie z ogólną regułą ciężaru dowodu. Taki kierunek interpretacyjny wynika m.in. z wyroku SA w Białymstoku z 18 stycznia 2018 r. (sygn. akt I AGa 19/18), gdzie wskazano, że miarkowanie kar umownych przy uwzględnieniu okoliczności sprawy należy do prawa sędziowskiego i ma na celu przeciwdziałanie rażącej dysproporcji między wysokością zastrzeżonej kary umownej a godnym ochrony interesem wierzyciela.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane