statystyki

Rosyjskie platformy umożliwią kręcenie filmów za bitcoiny

autor: Elżbieta Rutkowska21.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 21.06.2018, 07:53
BitCoin

BitCoinźródło: ShutterStock

Cinematix zakłada, że minimalny budżet filmu to 500 tys. dol.

Obie platformy łączą ideę crowdfundingu – czyli finansowania społecznościowego – z mechanizmem kryptowaluty. Działają więc na zasadzie ICO (Initial Coin Offering).

Wirtualną walutą Cinematix jest cinx. Zaczynając zbiórkę na nowy film, ustala się minimalną wielkość inwestycji, która wystarczy na rozpoczęcie zdjęć. Użytkownicy platformy zobaczą informację o filmie, tworzącej go ekipie i zarys scenariusza. Projekty będą też oceniane przez ekspertów. Kto chce zainwestować w daną produkcję, wpłaci na nią dowolną liczbę jednostek kryptowaluty. Jeśli film nie osiągnie założonego pułapu finansowania, pieniądze zostaną zwrócone. Jeśli natomiast zostanie nakręcony, trafi do kin i przyniesie zyski, posiadacze cinksów będą uczestniczyli w ich podziale.

Na pomysł platformy wpadł finansista Ilja Zibariew, do którego dołączyli Konstantin Chabienski – aktor znany m.in. z filmów „Straż nocna” i „Straż dzienna” – oraz Nikołaj Jewdokimow, specjalista w dziedzinie ICO. Jak podaje „Kommiersant”, założyciele Cinematix zainwestowali w platformę 1,5 mln dol. Na pierwsze produkcje zaczną zbierać jeszcze tego lata i liczą na obroty co najmniej 10 razy większe od początkowego wkładu. Nie nastawiają się bynajmniej na kino niszowe – minimalny budżet filmu to 500 tys. dol.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane