statystyki

Potrzebna zmiana definicji MSP: Średnie przedsiębiorstwa są traktowane na równi z korporacjami

autor: Patryk Słowik20.06.2018, 07:33; Aktualizacja: 20.06.2018, 08:42
Czy Komisja Europejska przygotuje nową definicję MMSP?

Czy Komisja Europejska przygotuje nową definicję MMSP?źródło: ShutterStock

Ustalona 15 lat temu definicja mikroprzedsiębiorstw, małych oraz średnich przedsiębiorstw nie wytrzymuje zderzenia z dzisiejszą rzeczywistością. Przez to wiele co najwyżej średniej wielkości firm jest traktowanych na równi z zarabiającymi miliardy korporacjami. Twierdzi tak Business Centre Club, które we współpracy z firmą konsultingową Crido przekazało Komisji Europejskiej swoje uwagi. Ta ostatnia bowiem rozważa zmianę definicji MSP.

Jak definiować sektor MSP, Komisja Europejska wskazała w 2003 r. Z art. 2 załącznika do zalecenia Komisji 2003/361/WE wynika, że „na kategorię mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) składają się przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro, a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro”.

Mówiąc prościej, są trzy progi, których firma nie może przekroczyć, aby być uznana za biznes w sektorze MSP. Niespełnienie jednego z nich, najczęściej chodzi o zatrudnienie w firmie, oznacza już wypadnięcie z tej kategorii.

– Funkcjonujące obecnie trzy wskaźniki powinny zostać zredukowanie do dwóch – wartości sumy bilansowej i wartości przychodów – które lepiej oddawałyby realną siłę danego przedsiębiorstwa na europejskim rynku – wskazuje BCC w stanowisku przekazanym Komisji Europejskiej.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane