statystyki

Potrzebna zmiana definicji MSP: Średnie przedsiębiorstwa są traktowane na równi z korporacjami

autor: Patryk Słowik20.06.2018, 07:33; Aktualizacja: 20.06.2018, 08:42
Czy Komisja Europejska przygotuje nową definicję MMSP?

Czy Komisja Europejska przygotuje nową definicję MMSP?źródło: ShutterStock

Ustalona 15 lat temu definicja mikroprzedsiębiorstw, małych oraz średnich przedsiębiorstw nie wytrzymuje zderzenia z dzisiejszą rzeczywistością. Przez to wiele co najwyżej średniej wielkości firm jest traktowanych na równi z zarabiającymi miliardy korporacjami. Twierdzi tak Business Centre Club, które we współpracy z firmą konsultingową Crido przekazało Komisji Europejskiej swoje uwagi. Ta ostatnia bowiem rozważa zmianę definicji MSP.

Jak definiować sektor MSP, Komisja Europejska wskazała w 2003 r. Z art. 2 załącznika do zalecenia Komisji 2003/361/WE wynika, że „na kategorię mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) składają się przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro, a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro”.

Mówiąc prościej, są trzy progi, których firma nie może przekroczyć, aby być uznana za biznes w sektorze MSP. Niespełnienie jednego z nich, najczęściej chodzi o zatrudnienie w firmie, oznacza już wypadnięcie z tej kategorii.

– Funkcjonujące obecnie trzy wskaźniki powinny zostać zredukowanie do dwóch – wartości sumy bilansowej i wartości przychodów – które lepiej oddawałyby realną siłę danego przedsiębiorstwa na europejskim rynku – wskazuje BCC w stanowisku przekazanym Komisji Europejskiej.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane