statystyki

Wzrost gospodarczy przekracza 5 proc.

autor: Łukasz Wilkowicz20.06.2018, 07:56; Aktualizacja: 20.06.2018, 08:30

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na optymistyczne oceny pozwalają analitykom wczorajsze dane z przemysłu i budownictwa. Produkcja przemysłowa okazała się o 5,4 proc. wyższa niż rok wcześniej wobec oczekiwań ledwie przekraczających 3 proc. Wynik był na pozór słabszy niż miesiąc wcześniej (wtedy był wzrost przekraczający 9 proc.), ale w kwietniu był jeden dodatkowy dzień roboczy w porównaniu z poprzednim rokiem, a w maju jednego ubyło. Po usunięciu czynników sezonowych roczny wzrost z produkcji przyśpieszył z 5,9 proc. w kwietniu do 7,1 proc. miesiąc później.

Na plus analitycy zapisują również to, że dobrze radziły sobie branże, w których duża część sprzedaży idzie na eksport. „Jest to zaskakujące w świetle majowych wyników badań koniunktury (PMI) w polskim przetwórstwie, które wskazały na obniżenie indeksu nowych zamówień eksportowych poniżej granicy 50 pkt, oddzielającej wzrost od spadku aktywności” – wskazuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

W budownictwie GUS odnotował wzrost przekraczający 20 proc. w skali roku. To głównie zasługa segmentu infrastrukturalnego. W budowie dróg i mostów wzrost zbliżał się w maju do 37 proc.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-06-20 09:11) Zgłoś naruszenie 01

    Dziwne. Coraz więcej firm plajtuje, ceny ruszyły w górę, Tauron już nie wie jakie jeszcze składniki doliczać do rachunków, posiadający jakieś zasoby finansowe usiłują je ochronić kupując mieszkania i nieruchomości a przy okazji dając się oskubywać bankom które transferują zyski za granicę, młodzież dalej wyjeżdza z kraju, obce firmy na terenie kraju zbijają kokosy i też transferują zyski płacąc " za licencję" firmom macierzystym. ZIKIT zamiast naprawiać ulice trwoni pieniądze na progi wstawiane w dziurawe jezdnie, konsumpcja wzrosła z powodu rozdawnictwa, itd itd. A tu proszę, wielki sukces. gospodarczy. Czyli CAŁA PARA W GWIZDEK.!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane