statystyki

Wzrost gospodarczy przekracza 5 proc.

autor: Łukasz Wilkowicz20.06.2018, 07:56; Aktualizacja: 20.06.2018, 08:30

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na optymistyczne oceny pozwalają analitykom wczorajsze dane z przemysłu i budownictwa. Produkcja przemysłowa okazała się o 5,4 proc. wyższa niż rok wcześniej wobec oczekiwań ledwie przekraczających 3 proc. Wynik był na pozór słabszy niż miesiąc wcześniej (wtedy był wzrost przekraczający 9 proc.), ale w kwietniu był jeden dodatkowy dzień roboczy w porównaniu z poprzednim rokiem, a w maju jednego ubyło. Po usunięciu czynników sezonowych roczny wzrost z produkcji przyśpieszył z 5,9 proc. w kwietniu do 7,1 proc. miesiąc później.

Na plus analitycy zapisują również to, że dobrze radziły sobie branże, w których duża część sprzedaży idzie na eksport. „Jest to zaskakujące w świetle majowych wyników badań koniunktury (PMI) w polskim przetwórstwie, które wskazały na obniżenie indeksu nowych zamówień eksportowych poniżej granicy 50 pkt, oddzielającej wzrost od spadku aktywności” – wskazuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

W budownictwie GUS odnotował wzrost przekraczający 20 proc. w skali roku. To głównie zasługa segmentu infrastrukturalnego. W budowie dróg i mostów wzrost zbliżał się w maju do 37 proc.


Pozostało jeszcze 24% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-06-20 09:11) Zgłoś naruszenie 01

    Dziwne. Coraz więcej firm plajtuje, ceny ruszyły w górę, Tauron już nie wie jakie jeszcze składniki doliczać do rachunków, posiadający jakieś zasoby finansowe usiłują je ochronić kupując mieszkania i nieruchomości a przy okazji dając się oskubywać bankom które transferują zyski za granicę, młodzież dalej wyjeżdza z kraju, obce firmy na terenie kraju zbijają kokosy i też transferują zyski płacąc " za licencję" firmom macierzystym. ZIKIT zamiast naprawiać ulice trwoni pieniądze na progi wstawiane w dziurawe jezdnie, konsumpcja wzrosła z powodu rozdawnictwa, itd itd. A tu proszę, wielki sukces. gospodarczy. Czyli CAŁA PARA W GWIZDEK.!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane