statystyki

W cyfrze będzie taniej

autor: Elżbieta Rutkowska18.06.2018, 07:51; Aktualizacja: 18.06.2018, 08:07
internet-stacja bazowa -maszt

rojekt rozporządzenia KRRiT w tej sprawie jest już po konsultacjach społecznych. Opłata za koncesję dla radia w standardzie cyfrowym DAB+ będzie osiem razy niższa niż w przypadku koncesji analogowej (do końca 2032 r.). Dla rozgłośni docierającej do 1 mln osób wyniesie 46,25 tys. zł. Za rozpowszechnianie programu analogowego o takim zasięgu płaci się 370 tys. zł.źródło: ShutterStock

Emisja cyfrowa może być szansą wyjścia z impasu na rynku radiowym, gdzie od lat brakuje miejsca na nowe projekty.

D la pytających o wolne częstotliwości radiowe Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma dobrych wiadomości. Korzystne lokalizacje już dawno są zajęte. Regulator od czasu do czasu ogłasza jeszcze konkursy – bo udało się uporządkować jakieś pasmo albo częstotliwości zwolnił poprzedni użytkownik – ale zwykle na małą skalę i w niezbyt atrakcyjnych rejonach. W tej sytuacji szansą dla nowych nadawców i tych, którzy chcą zwiększyć obecny zasięg naziemny, może być emisja cyfrowa. I to prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

W telewizji o emisji analogowej zdążyliśmy już zapomnieć. W radiu pierwsze kroki cyfryzacyjne poczynił tylko nadawca publiczny. Nawet on szybko stracił zapał do tego projektu. Jedną z głównych barier jest sprzęt. Gdy pojawiły się pierwsze kanały telewizji cyfrowej, można ją było oglądać na tym samym telewizorze, co wygaszane stopniowo stacje analogowe. W radiu trzeba się radykalnie przełączyć, bo odbiornik DAB+ jest głuchy na tradycyjny sygnał.

Ważne są też pieniądze. Emisja cyfrowa jest wprawdzie tańsza od radia analogowego – według badań EBU nawet dziesięciokrotnie – ale na początku wymaga nakładów, podczas gdy infrastruktura do „analogu” już jest. Ten argument od początku dyskusji o cyfryzacji radia podnosili nadawcy komercyjni. Okazuje się jednak, że nie musi być drogo. Pod warunkiem że zamiast cyfryzować od razu całą Polskę, postawi się na radia lokalne – np. docierające do słuchaczy wielkiego miasta i jego okolic.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • DAB+ to dziadostwo(2018-06-18 09:40) Zgłoś naruszenie 11

    Bitrate DAB+ jest równy najtańszym bazarowym samograjkom MP3 za 15zł. Tak więc o słuchaniu muzyki trzeba zapomnieć. Dziwna też jest sytuacja z odbiornikami radiowymi DAB bo albo tanie śmieci alb kosmiczne ceny. Nie jest prawdą że nie ma odbiorników 2 zakresowych. Większość ma też odbiór FM. Jest duży dysonans między TV gdzie jakość poszła w górę ....a DAB gdzie są mieszane uczucia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane