statystyki

W cyfrze będzie taniej

autor: Elżbieta Rutkowska18.06.2018, 07:51; Aktualizacja: 18.06.2018, 08:07
internet-stacja bazowa -maszt

rojekt rozporządzenia KRRiT w tej sprawie jest już po konsultacjach społecznych. Opłata za koncesję dla radia w standardzie cyfrowym DAB+ będzie osiem razy niższa niż w przypadku koncesji analogowej (do końca 2032 r.). Dla rozgłośni docierającej do 1 mln osób wyniesie 46,25 tys. zł. Za rozpowszechnianie programu analogowego o takim zasięgu płaci się 370 tys. zł.źródło: ShutterStock

Emisja cyfrowa może być szansą wyjścia z impasu na rynku radiowym, gdzie od lat brakuje miejsca na nowe projekty.

D la pytających o wolne częstotliwości radiowe Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma dobrych wiadomości. Korzystne lokalizacje już dawno są zajęte. Regulator od czasu do czasu ogłasza jeszcze konkursy – bo udało się uporządkować jakieś pasmo albo częstotliwości zwolnił poprzedni użytkownik – ale zwykle na małą skalę i w niezbyt atrakcyjnych rejonach. W tej sytuacji szansą dla nowych nadawców i tych, którzy chcą zwiększyć obecny zasięg naziemny, może być emisja cyfrowa. I to prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

W telewizji o emisji analogowej zdążyliśmy już zapomnieć. W radiu pierwsze kroki cyfryzacyjne poczynił tylko nadawca publiczny. Nawet on szybko stracił zapał do tego projektu. Jedną z głównych barier jest sprzęt. Gdy pojawiły się pierwsze kanały telewizji cyfrowej, można ją było oglądać na tym samym telewizorze, co wygaszane stopniowo stacje analogowe. W radiu trzeba się radykalnie przełączyć, bo odbiornik DAB+ jest głuchy na tradycyjny sygnał.

Ważne są też pieniądze. Emisja cyfrowa jest wprawdzie tańsza od radia analogowego – według badań EBU nawet dziesięciokrotnie – ale na początku wymaga nakładów, podczas gdy infrastruktura do „analogu” już jest. Ten argument od początku dyskusji o cyfryzacji radia podnosili nadawcy komercyjni. Okazuje się jednak, że nie musi być drogo. Pod warunkiem że zamiast cyfryzować od razu całą Polskę, postawi się na radia lokalne – np. docierające do słuchaczy wielkiego miasta i jego okolic.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • DAB+ to dziadostwo(2018-06-18 09:40) Zgłoś naruszenie 11

    Bitrate DAB+ jest równy najtańszym bazarowym samograjkom MP3 za 15zł. Tak więc o słuchaniu muzyki trzeba zapomnieć. Dziwna też jest sytuacja z odbiornikami radiowymi DAB bo albo tanie śmieci alb kosmiczne ceny. Nie jest prawdą że nie ma odbiorników 2 zakresowych. Większość ma też odbiór FM. Jest duży dysonans między TV gdzie jakość poszła w górę ....a DAB gdzie są mieszane uczucia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane