statystyki

Jak pomóc tym, którzy ogrzewają swoje domy najgorszym opałem?

autor: Jakub Pawłowski14.06.2018, 19:00
węgiel kamienny -surowce

Ubóstwo energetyczne często w ogóle nie pokrywa się z samym tylko brakiem pieniędzy.źródło: ShutterStock

Na pewno nie dopłacając im do kolejnych kilogramów czarnego paliwa. Eksperci są zgodni: nie wyciągniemy tak ludzi z ubóstwa. Ze smogiem też nie wygramy.

Wsparcie dla osób ubogich energetycznie się nie sprawdza. A polski krajobraz biedy jest bardziej złożony, niż do tej pory prezentowano w statystykach. I niestety, też dużo czarniejszy. Okazuje się na przykład, że w co czwartym badanym domu w Małopolsce ciepła woda w kranie była niedostępnym luksusem. Innymi słowy, aż 27 proc. lokatorów musiało podgrzewać wodę w garnku, na kuchniach gazowych, elektrycznych lub piecach na paliwa stałe – ustaliły Krakowski Alarm Smogowy i firma doradcza PwC.

Co więcej, na 10 badanych domów zamieszkałych przez osoby o niższych dochodach aż w 9 przypadkach do ogrzewania służyły stary piec i zapas taniego węgla lub drewna. W 24 proc. z nich głównym źródłem ciepła były piece kaflowe, których średni wiek to 40 lat.

Takie dane przedstawiono wczoraj na specjalnym, branżowym seminarium w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, gdzie zaprezentowano dwa nowe raporty, które obnażają problem ubóstwa energetycznego.

Pierwszy przygotowali Krakowski Alarm Smogowy i PwC. Pod ich lupą znaleźli się beneficjenci programu pomocowego Szlachetna Paczka. Zbadano stan energetyczny i źródła ciepła 705 lokali mieszkalnych z województwa małopolskiego. Drugi to – pogłębiona na prośbę resortu – analiza danych uprzednio zebranych przez Instytut Badań Strukturalnych.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane