W najbliższych dniach ceny paliw na stacjach ponownie wzrosną. Prawdopodobnie o kilka groszy za litr - prognozują analitycy Reflex i e-petrol.pl. Zdaniem tych ostatnich, mogą nawet osiągnąć 4 zł za litr.

Jak napisano w piątkowej analizie biura Reflex, w nadchodzącym tygodniu podwyżka ceny benzyn może wynieść ok. 5 - 10 gr na litr. Natomiast ceny oleju napędowego powinny utrzymać się na niezmienionym poziomie.

Z danych Reflexu wynika, że na stacjach paliw rosły zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego. Jednak skala wzrostów w przypadku benzyny była wyższa niż w przypadku oleju napędowego. Średnio ceny benzyny Eurosuper 95 wzrosły o 11 gr/l w porównaniu do poprzedniego tygodnia, natomiast w przypadku oleju napędowego średnia podwyżka wyniosła 6 gr/l. Średnia cena autogazu spadła o 1 gr/l.

Z prognozy e-petrol.pl wynika, że do połowy przyszłego tygodnia ceny benzyny w rafineriach mogą lekko wzrosnąć - podwyżki mogą wynieść ok. 10 - 20 zł na 1000 litrów.

Średnia cena benzyny "95" w Polsce jest wyraźnie niższa niż 4 zł

"Choć średnia cena benzyny "95" w Polsce jest wyraźnie niższa niż 4 złote, to na niektórych stacjach w nadchodzących dniach cena może osiągnąć ten pułap. W drugiej połowie mijającego tygodnia granica ta została już przekroczona przez ceny benzyny "98" - napisano w analizie e-petrol.pl.

Analitycy zauważają, że w przypadku standardowego oleju napędowego jego ceny staną się zauważalnie niższe od cen benzyn. "Relatywnie najtańszym paliwem pozostaje autogaz i to się na razie nie zmieni" - szacują analitycy e-petrol.

Średnie ceny oleju napędowego powinny w perspektywie przyszłego tygodnia utrzymać się na poziomie 3,62 - 3,70 zł. Kierowcy samochodów z instalacją gazową, choć już tankują tanio, to mogą liczyć na drobną obniżkę cen - cena LPG średnio powinna wynieść ok. 1,70 - 1,75 zł za litr.