Szymański: Rosja i Chiny nie są alternatywą dla współpracy z USA

autor: Magdalena Cedro06.06.2018, 07:17; Aktualizacja: 06.06.2018, 08:17
Konrad Szymański

Konrad Szymańskiźródło: Materiały Prasowe

Polski rząd popiera unijną odpowiedź na cła amerykańskie, ale chce szybkiego powrotu do stołu rozmów. Ceną jest jedność Zachodu

– Unia Europejska musi bronić swoich interesów handlowych i one zostały naruszone przez amerykańską decyzję – mówi DGP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

– Cokolwiek byśmy nie sądzili o tej decyzji, to mamy tutaj do czynienia z konfrontacją interesów handlowych – dodaje. Ale jednocześnie zaznacza, że impas w relacjach UE z USA trzeba jak najszybciej przełamać. – Obawy o więzi transatlantyckie są dzisiaj uzasadnione i Polska jest jednym z krajów, które ten stan rzeczy przyjmują z zaniepokojeniem i bez satysfakcji, ponieważ skutki polityczne będą, a może już są bardzo negatywne dla jedności Zachodu – powiedział.

W odpowiedzi na objęcie unijnej stali i aluminium cłami Bruksela planuje wprowadzić obostrzenia w sprzedaży w UE ponad 100 produktów amerykańskich. Wspólnota skierowała też sprawę do Światowej Organizacji Handlu. Komisja Europejska ma mandat państw członkowskich, które niedawno podczas szczytu w Sofii jednomyślnie opowiedziały się za odpowiedzią na amerykańskie cła. 18 maja – dzień po spotkaniu w bułgarskiej stolicy – Bruksela zgłosiła listę produktów amerykańskich do WTO. Szymański przypomina, że w Sofii zgodzono się także zachować gotowość do rozmów z Waszyngtonem, na czym Polsce zależało. Chodzi o negocjacje dotyczące potencjalnego złagodzenia niektórych ograniczeń w handlu z USA oraz reformy WTO. – Chcielibyśmy, aby nie prowadziło to do wojny handlowej i eskalacji napięć pomiędzy Unią a Stanami. Uznajemy konieczność podejmowania działań symetrycznych wobec działań amerykańskich, ale jednocześnie chcemy, by Unia zachowała gotowość powrotu do stołu negocjacyjnego – podkreślił Szymański.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane