Szymański: Rosja i Chiny nie są alternatywą dla współpracy z USA

autor: Magdalena Cedro06.06.2018, 07:17; Aktualizacja: 06.06.2018, 08:17
Konrad Szymański

Konrad Szymańskiźródło: Materiały Prasowe

Polski rząd popiera unijną odpowiedź na cła amerykańskie, ale chce szybkiego powrotu do stołu rozmów. Ceną jest jedność Zachodu

– Unia Europejska musi bronić swoich interesów handlowych i one zostały naruszone przez amerykańską decyzję – mówi DGP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

– Cokolwiek byśmy nie sądzili o tej decyzji, to mamy tutaj do czynienia z konfrontacją interesów handlowych – dodaje. Ale jednocześnie zaznacza, że impas w relacjach UE z USA trzeba jak najszybciej przełamać. – Obawy o więzi transatlantyckie są dzisiaj uzasadnione i Polska jest jednym z krajów, które ten stan rzeczy przyjmują z zaniepokojeniem i bez satysfakcji, ponieważ skutki polityczne będą, a może już są bardzo negatywne dla jedności Zachodu – powiedział.

W odpowiedzi na objęcie unijnej stali i aluminium cłami Bruksela planuje wprowadzić obostrzenia w sprzedaży w UE ponad 100 produktów amerykańskich. Wspólnota skierowała też sprawę do Światowej Organizacji Handlu. Komisja Europejska ma mandat państw członkowskich, które niedawno podczas szczytu w Sofii jednomyślnie opowiedziały się za odpowiedzią na amerykańskie cła. 18 maja – dzień po spotkaniu w bułgarskiej stolicy – Bruksela zgłosiła listę produktów amerykańskich do WTO. Szymański przypomina, że w Sofii zgodzono się także zachować gotowość do rozmów z Waszyngtonem, na czym Polsce zależało. Chodzi o negocjacje dotyczące potencjalnego złagodzenia niektórych ograniczeń w handlu z USA oraz reformy WTO. – Chcielibyśmy, aby nie prowadziło to do wojny handlowej i eskalacji napięć pomiędzy Unią a Stanami. Uznajemy konieczność podejmowania działań symetrycznych wobec działań amerykańskich, ale jednocześnie chcemy, by Unia zachowała gotowość powrotu do stołu negocjacyjnego – podkreślił Szymański.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane