statystyki

Daleka droga do renegocjacji NAFTA. USA, Kanada i Meksyk nakładają nowe stawki na importowane produkty

autor: Bartłomiej Niedziński05.06.2018, 07:04; Aktualizacja: 05.06.2018, 08:08
Ustępstwa wobec USA są drażliwą kwestią zwłaszcza w Meksyku

Ustępstwa wobec USA są drażliwą kwestią zwłaszcza w Meksykuźródło: ShutterStock

Zamiast finalizować rozmowy, USA, Kanada i Meksyk nakładają nowe stawki na importowane produkty.

Wejście w życie amerykańskich ceł importowych na stal i aluminium sprowadzane z Meksyku i Kanady bardzo utrudni renegocjowanie Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA), co było obietnicą Donalda Trumpa.

Na początku marca prezydent USA ogłosił wprowadzenie 25-procentowego cła na stal i 10-procentowego na aluminium sprowadzane do USA. Wśród krajów czasowo wyłączonych spod nowych stawek były Kanada i Meksyk. Miało to być gestem dobrej woli w prowadzonych równolegle negocjacjach na temat zmian w NAFTA, które to porozumienie według amerykańskiego prezydenta przynosi Stanom Zjednoczonym więcej strat niż korzyści. Ponieważ jednak zdaniem Trumpa w rozmowach nie doszło do wystarczającego postępu, okres wyłączenia się skończył i nowe stawki weszły w życie. Oczywiście i Kanada, i Meksyk natychmiast zapowiedziały pojęcie stosownych środków odwetowych. Nie oznaczają one jeszcze pełnej wojny handlowej pomiędzy nimi a USA, ale rozmowy o przyszłości NAFTA stanęły pod dużym znakiem zapytania. Choć w minionym tygodniu premier Kanady Justin Trudeau mówił, że znajdują się one już na ostatniej prostej i porozumienie renegocjujące może zostać niedługo sfinalizowane.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane