statystyki

Daleka droga do renegocjacji NAFTA. USA, Kanada i Meksyk nakładają nowe stawki na importowane produkty

autor: Bartłomiej Niedziński05.06.2018, 07:04; Aktualizacja: 05.06.2018, 08:08
Ustępstwa wobec USA są drażliwą kwestią zwłaszcza w Meksyku

Ustępstwa wobec USA są drażliwą kwestią zwłaszcza w Meksykuźródło: ShutterStock

Zamiast finalizować rozmowy, USA, Kanada i Meksyk nakładają nowe stawki na importowane produkty.

Wejście w życie amerykańskich ceł importowych na stal i aluminium sprowadzane z Meksyku i Kanady bardzo utrudni renegocjowanie Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA), co było obietnicą Donalda Trumpa.

Na początku marca prezydent USA ogłosił wprowadzenie 25-procentowego cła na stal i 10-procentowego na aluminium sprowadzane do USA. Wśród krajów czasowo wyłączonych spod nowych stawek były Kanada i Meksyk. Miało to być gestem dobrej woli w prowadzonych równolegle negocjacjach na temat zmian w NAFTA, które to porozumienie według amerykańskiego prezydenta przynosi Stanom Zjednoczonym więcej strat niż korzyści. Ponieważ jednak zdaniem Trumpa w rozmowach nie doszło do wystarczającego postępu, okres wyłączenia się skończył i nowe stawki weszły w życie. Oczywiście i Kanada, i Meksyk natychmiast zapowiedziały pojęcie stosownych środków odwetowych. Nie oznaczają one jeszcze pełnej wojny handlowej pomiędzy nimi a USA, ale rozmowy o przyszłości NAFTA stanęły pod dużym znakiem zapytania. Choć w minionym tygodniu premier Kanady Justin Trudeau mówił, że znajdują się one już na ostatniej prostej i porozumienie renegocjujące może zostać niedługo sfinalizowane.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane