statystyki

Wspólnicy muszą wyrazić zgodę na ograniczenie swoich praw

autor: KT29.05.2018, 19:00
W przypadku podwyższenia kapitału przez utworzenie nowych udziałów wspólnik ma zasadniczo prawo pierwszeństwa do ich objęcia. Uchwała wyłączająca lub ograniczająca to prawo może zapaść tylko za zgodą wspólników, których dotyczy.

W przypadku podwyższenia kapitału przez utworzenie nowych udziałów wspólnik ma zasadniczo prawo pierwszeństwa do ich objęcia. Uchwała wyłączająca lub ograniczająca to prawo może zapaść tylko za zgodą wspólników, których dotyczy.źródło: ShutterStock

Uchwały w spółce z o.o., które zwiększają świadczenia wspólników lub uszczuplają prawa udziałowe bądź przyznane osobiście poszczególnym z nich, wymagają zgody wszystkich zainteresowanych. Czy od tej ogólnej zasady mogą być jakieś wyjątki?

Kwestię tę rozstrzygnął Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt V ACa 717/1). Chodziło o to, że zgromadzenie wspólników obniżyło kapitał zakładowy spółki z o.o., zmniejszając wartość nominalną wszystkich udziałów. Jednocześnie podwyższono kapitał zakładowy spółki poprzez utworzenie nowych udziałów. Prawo pierwszeństwa wspólników do objęcia nowych częściowo wyłączono. W rezultacie wszystkie z nich objął wspólnik większościowy. Wspólnicy mniejszościowi zakwestionowali te uchwały.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane