statystyki

Wspólnicy muszą wyrazić zgodę na ograniczenie swoich praw

autor: KT29.05.2018, 19:00
W przypadku podwyższenia kapitału przez utworzenie nowych udziałów wspólnik ma zasadniczo prawo pierwszeństwa do ich objęcia. Uchwała wyłączająca lub ograniczająca to prawo może zapaść tylko za zgodą wspólników, których dotyczy.

W przypadku podwyższenia kapitału przez utworzenie nowych udziałów wspólnik ma zasadniczo prawo pierwszeństwa do ich objęcia. Uchwała wyłączająca lub ograniczająca to prawo może zapaść tylko za zgodą wspólników, których dotyczy.źródło: ShutterStock

Uchwały w spółce z o.o., które zwiększają świadczenia wspólników lub uszczuplają prawa udziałowe bądź przyznane osobiście poszczególnym z nich, wymagają zgody wszystkich zainteresowanych. Czy od tej ogólnej zasady mogą być jakieś wyjątki?

Kwestię tę rozstrzygnął Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt V ACa 717/1). Chodziło o to, że zgromadzenie wspólników obniżyło kapitał zakładowy spółki z o.o., zmniejszając wartość nominalną wszystkich udziałów. Jednocześnie podwyższono kapitał zakładowy spółki poprzez utworzenie nowych udziałów. Prawo pierwszeństwa wspólników do objęcia nowych częściowo wyłączono. W rezultacie wszystkie z nich objął wspólnik większościowy. Wspólnicy mniejszościowi zakwestionowali te uchwały.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane