statystyki

Polscy producenci leków podbiją Chiny i Meksyk

autor: Patryk Słowik29.05.2018, 07:26; Aktualizacja: 29.05.2018, 10:06
Zdaniem Komisji Europejskiej takie rozwiązanie powinno wesprzeć farmaceutyczny sektor MŚP, a jednocześnie nie wywołać protestu największych graczy.

Zdaniem Komisji Europejskiej takie rozwiązanie powinno wesprzeć farmaceutyczny sektor MŚP, a jednocześnie nie wywołać protestu największych graczy.źródło: ShutterStock

Silna ochrona patentowa na medykamenty jest w Unii Europejskiej potrzebna, ale zarazem nie może uniemożliwiać podbijania przez mniejsze firmy rynków pozaeuropejskich. To clou stanowiska Komisji Europejskiej dot. projektowanych zmian w prawie własności intelektualnej.

Komisja w wydanym wczoraj oświadczeniu podkreśla, że należy „ułatwić europejskim firmom farmaceutycznym uczestnictwo w szybko rozwijających się rynkach światowych oraz wspierać tworzenie miejsc pracy, wzrost gospodarczy i inwestycje w UE”. Jak to osiągnąć? Poprzez wsparcie producentów tzw. generyków.

Leki – w największym uproszczeniu – dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy to produkty oryginalne. Nad ich opracowaniem wielkie koncerny farmaceutyczne spędzają lata, a koszt badań i rozwoju idzie w setki milionów dolarów. Po opracowaniu i dopuszczeniu leku producent otrzymuje na terenie UE ochronę patentową. Sięga ona 20 lat, a przedsiębiorca może jeszcze ubiegać się o tzw. dodatkowe świadectwo ochronne, dzięki czemu jego monopol może być przedłużony o kolejne pięć lat.

Drugi rodzaj to leki generyczne. Zaczynają one być produkowane po wygaśnięciu ochrony patentowej na lek oryginalny. Dzięki temu medykamenty są tańsze i łatwiej dostępne. Zasadą jest to, że leki oryginalne produkują duże korporacje, zaś generyki często małe i średnie przedsiębiorstwa.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane