statystyki

Bałtyckie (nie)oczywiste wyzwania dla energetyki [OPINIA]

autor: Jacek Kozikowski24.05.2018, 07:28; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:32
Należy jednak pamiętać, że Morze Bałtyckie to bardzo specyficzny punkt na inwestycyjnej mapie Europy. Liczne konflikty zbrojne, które przez wieki miały miejsce na terenie jego wód, stanowią duże wyzwanie dla realizacji inwestycji infrastrukturalnych.

Należy jednak pamiętać, że Morze Bałtyckie to bardzo specyficzny punkt na inwestycyjnej mapie Europy. Liczne konflikty zbrojne, które przez wieki miały miejsce na terenie jego wód, stanowią duże wyzwanie dla realizacji inwestycji infrastrukturalnych.źródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Bielecki

Morze Bałtyckie charakteryzuje ogromny potencjał ekonomiczny związany z inwestycjami w infrastrukturę energetyczną. W szczególności związany jest z projektami dotyczącymi tranzytu gazu ziemnego i ropy naftowej oraz morskiej energetyki wiatrowej. Polski obszar morski Bałtyku zajmuje prawie 30 tys. kmw., co odpowiada ok. 10 proc. powierzchni lądowej kraju.

Należy jednak pamiętać, że Morze Bałtyckie to bardzo specyficzny punkt na inwestycyjnej mapie Europy. Liczne konflikty zbrojne, które przez wieki miały miejsce na terenie jego wód, stanowią duże wyzwanie dla realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Do najważniejszych wyzwań – technicznych, ale i prawnych – należą te związane z zalegającymi na dnie morza pozostałościami po II wojnie światowej, a także niemałą infrastrukturą podmorską, w tym nieużytkowanymi kablami i rurociągami.

Pozostałości po II wojnie światowej to głównie zatopione wraki, uzbrojenie i zalegający na dnie Bałtyku arsenał broni chemicznej oraz gazów bojowych, takich jak gaz musztardowy czy sarin. Ich usuwanie w procesie inwestycyjnym wiąże się z ryzykiem katastrofy ekologicznej. O rozmiarach zatopionych pokładów broni i amunicji niech świadczy fakt, że w trakcie budowy terminala LNG w Świnoujściu odkryto i usunięto ponad 2000 sztuk ciężkiego uzbrojenia, w tym bomby burzące i głębinowe, a także liczną broń palną i amunicję z czasów II wojny światowej.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane