statystyki

Diagnozy i recepty dla Europy oraz gospodarki

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.05.2018, 07:18; Aktualizacja: 15.05.2018, 07:54
Otwierający EKG panel „Nasza nowa Europa” poprowadził były premier i szef parlamentu EU Jerzy Buzek

Otwierający EKG panel „Nasza nowa Europa” poprowadził były premier i szef parlamentu EU Jerzy Buzekźródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Energetyka, klimat, zmiany we Wspólnocie, unijne pieniądze i innowacje – to tematy, którymi od wczoraj żyją Katowice. Ruszył Europejski Kongres Gospodarczy.

Tegoroczną, 10. edycję kongresu można traktować jak przedbieg do kilku ważnych wydarzeń, które dzieją się w Polsce i w Unii. Pod koniec roku właśnie w Katowicach odbędzie się kolejna odsłona klimatycznego szczytu ONZ. EKG odbywa się tuż po tym, gdy Komisja Europejska pokazała pierwsze projekcje przyszłego wieloletniego budżetu UE, wokół których zaczynają się nie tylko dyskusje dotyczące liczb, ale także politycznych kierunków, w których podąża UE.

Unijne dylematy

EKG otworzył panel „Nasza nowa Europa” prowadzony przez byłego premiera i szefa parlamentu EU Jerzego Buzka. Poprzednik Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Herman van Rompuy wskazywał, że UE musi być gotowa na zmieniające się sąsiedztwo i wyzwania migracyjne. Zauważył, że w 2080 r. w Afryce będzie żyło 4 mld ludzi, tyle samo co w Azji. To oznacza, że UE musi współpracować i pomagać rozwijać się krajom Afryki, a jednocześnie skutecznie chronić swoje granice. Były szef Rady, a także była premier Słowacji Iveta Radicowa przestrzegali też przed kolejnym kryzysem gospodarczym. Ich zdaniem musi on nadejść z powodu naturalnego cyklu w gospodarce, ale też wysokiego poziomu zadłużenia w krajach UE.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane