Zadłużenie Polaków rośnie coraz szybciej. Na koniec 2017 r. ponad 2 mln 515 tys. Polek i Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą zobowiązań kredytowych i pozakredytowych.

Jak wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, łączna wartość zaległych długów wyniosła 64,49 mld zł. Co ciekawe, szybciej rośnie ogólna kwota zadłużenia niż liczba samych dłużników. Ta pierwsza w ciągu poprzedniego roku powiększyła się o 20 proc., podczas gdy niesolidnych dłużników przybyło zaledwie 8 proc. Jak pokazują dane, najszybciej przybywa osób z długami wynoszącymi co najmniej 10 tys. zł. Aktualnie jest ich już niemal milion i stanowią 40 proc. ogólnej liczby niesolidnych dłużników.

Tymczasem wystarczy stosować kilka prostych zasad, które zapobiegną wpadaniu w spiralę długów.

1. Sprawdź - Jeśli potrzebujesz pożyczyć pieniądze, z góry sprawdź, ile będzie kosztować cię każda pożyczona złotówka. Dzięki temu będziesz wiedział, czy stać cię na pożyczkę. Aby ułatwić klientom oszacowanie kosztów i decyzję, Getin Bank przygotował pożyczkę opartą na prostej zasadzie: stały roczny koszt za każde pożyczone 1000 zł wynosi 50 zł. Nic ponad to. Nie ma potrzeby prowadzenia skomplikowanych wyliczeń. Dzięki temu łatwiej uniknąć pomyłki czy przeszacowania swoich możliwości finansowych.

2. Policz – Czy na pewno stać cię na pożyczkę? Znasz dokładnie swój miesięczny bilans wpływów i wydatków? Zanim zaciągniesz pożyczkę policz, ile dokładnie pieniędzy wpływa co miesiąc na twoje konto i ile wydajesz na niezbędne rzeczy. Tylko dzięki temu dowiesz się, czy będziesz mógł regularnie spłacać raty.

3. Planuj – Kiedy już wiesz ile wydajesz, możesz zaplanować swój budżet. Odpowiednio wcześniej pomyśl, kiedy czekają cię większe wydatki i przygotuj się na nie. Dzięki temu nic cię nie zaskoczy i zachowasz płynność finansową.

4. Zwiększ swoje dochody – Masz samochód? Możesz dorabiać jako kierowca. Masz duże mieszkanie? Może wynajmować jeden pokój turystom. Gig economy, czyli gospodarka współdzielenia stwarza wiele okazji do dodatkowego zarobku. Nie muszą to być wielkie kwoty, ale mogą podreperować twój budżet.

5. Nie uciekaj – Kiedy już masz problemy nie unikaj kontaktów z bankiem. Odbieraj telefony i spróbuj się porozumieć. Być może bank zaproponuje ci dobre wyjście z twoich problemów, jak choćby rozłożenie pożyczki na większą liczbę mniejszych rat.

Upraszczaj – Jeśli masz więcej niż jedną pożyczkę w różnych bankach, warto połączyć je w jeden kredyt konsolidacyjny. Takie rozwiązanie oferuje m.in. Getin Bank. Dzięki temu będziesz mieć jedną ratę, zamiast kilku o różnej wysokości, spłacanych w różnych terminach.