statystyki

Wysokość opłaty dodatkowej za kopaliny nie powinna wynikać tylko z szacunków

autor: Leszek Jaworski08.05.2018, 08:32; Aktualizacja: 14.05.2018, 09:00

Starosta naliczył mi opłatę dodatkową za wydobycie kopalin spoza terenu objętego koncesją. Organ nie ustalił rzeczywistej ilości żwiru, a oparł się jedynie na ilości określonej w operacie sporządzonym na zlecenie. Zdarzenie, które było przyczyną naliczenia opłaty, miało miejsce pięć lat temu. Uważam, że doszło do przedawnienia. Czy pięcioletni okres na naliczenie opłaty liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce zdarzenie, czy od końca roku, w którym wygasła koncesja?

Opłatę dodatkową można naliczyć do pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło zdarzenie uzasadniające jej wymierzenie. Zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy - Prawo geologiczne i górnicze (dalej: p.g.g.) działalność wykonywana z rażącym naruszeniem warunków określonych w koncesji lub zatwierdzonym projekcie robót geologicznych podlega opłacie dodatkowej. Opłatę dodatkową za wydobywanie kopalin ustala się w wysokości pięciokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej określonej dla danego rodzaju kopaliny, pomnożonej przez ilość wydobytej w ten sposób kopaliny (art. 139 ust. 3 pkt 3 p.g.g.). Z kolei w myśl art. 143 ust. 1 i 2 p.g.g. decyzja w sprawach określonych niniejszym działem nie może zostać wydana po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło zdarzenie uzasadniające jej wydanie. Przepis ten zamieszczony został w Dziale VII zatytułowanym „opłaty”, a więc odnosi się m.in. do opłaty dodatkowej przewidzianej w przepisach wymienionego działu (art. 139 p.g.g.).


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane