Towarzystwa funduszy inwestycyjnych i dystrybutorzy jednostek funduszy rozpoczynają rok z promocyjnymi opłatami dystrybucyjnymi. W ten sposób zachęcają klientów AIG TFI oraz fundusze Arki w Deutsche Bank PBC.
AIG TFI zdecydowało, że czasowo nie będzie pobierać opłaty dystrybucyjnej na zakup jednostek uczestnictwa wybranych subfunduszy. Promocja obejmuje dwóch dystrybutorów, samo AIG TFI oraz Xelion Doradcy Finansowi. Promocja dotyczy jednostek uczestnictwa kategorii A następujących subfunduszy: AIG Subfunduszu Obligacji Światowych, AIG Subfunduszu Akcji Rynków Wschodzących, AIG Subfunduszu Akcji Chińskich i Azjatyckich, AIG Subfunduszu Zrównoważonego Światowego oraz AIG Subfunduszu Zrównoważonego Azjatyckiego, wydzielonych w ramach AIG Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Parasol Światowy. Promocja obowiązuje od 21 stycznia do 27 lutego tego roku.
Z kolei zlecenia nabycia jednostek otwartych funduszy inwestycyjnych Arka, złożone w dowolnym oddziale Deutsche Banku PBC lub w systemie bankowości internetowej Deutsche Banku PBC i rozliczone od 2 lutego do 27 lutego 2009 r., objęte są promocją polegającą na obniżeniu o 50 proc. opłaty dystrybucyjnej.

Nowe subfundusze

HSBC Global Asset Management wprowadziło do dystrybucji trzy kolejne subfundusze, które wchodzą w skład HSBC Global Investment Funds.
Subfundusz HSBC GIF Global Emerging Markets Local Debt inwestuje w papiery wartościowe o stałym dochodzie, denominowane w lokalnych walutach globalnych rynków wschodzących.
Subfundusz HSBC GIF UK Equity inwestuje w akcje spółek mających siedzibę i notowanych w Wielkiej Brytanii, jak również spółek prowadzących główną część swojej działalności gospodarczej w tym kraju.
Subfundusz HSBC GIF European Equity lokuje aktywa w akcje spółek z siedzibą lub notowanych na głównych giełdach krajów europejskich, głównie członków OECD. Choć nie zostały nałożone ograniczenia co do kapitalizacji rynkowej tych spółek, przewiduje się, że subfundusz będzie starał się inwestować przede wszystkim w większe spółki o ugruntowanej pozycji rynkowej.
Jak podają Analizy Online, obecnie w Polsce jest dostępnych 36 subfunduszy HSBC Global Asset Management, z czego 32 wchodzą w skład HSBC Global Investment Funds, a 4 wchodzą w skład HSBC International Select Fund.

Nowość w Noble Funds TFI

Obecnie fundusz Noble Funds FIO składa się z sześciu zróżnicowanych subfunduszy: skarbowego, mieszanego, akcji, akcji małych i średnich spółek, sektora dóbr luksusowych oraz timingowego. Na 2009 rok zarząd TFI zapowiada wprowadzenie kolejnego subfunduszu. Będzie to subfundusz globalny, oferowany w ramach Noble Funds FIO, którego prospekt czeka już na zatwierdzenie przez KNF.
Według zarządzających Noble Funds TFI 2009 rok będzie upływał pod znakiem recesji w gospodarkach rozwiniętych i poważnego spowolnienia wśród krajów rozwijających się. Słaba kondycja gospodarki światowej nie musi się jednak automatycznie przełożyć na spadek indeksów giełdowych, ponieważ rynki zdążyły już wycenić dużą część nadchodzącego spowolnienia.
- Kluczowe pytanie brzmi: jak głęboka będzie recesja i jak dużo czasu zajmie powrót do wzrostów? W przypadku pojawienia się sygnałów wskazujących na zbliżanie się przesilenia dającego nadzieję na lepszy rok 2010 na rynek akcji mogą powrócić wzrosty. Należy jednak uczciwie stwierdzić, że na chwilę obecną brak jest jakichkolwiek oznak poprawy i odradzamy większe zaangażowanie na rynku akcji, zwłaszcza że dostrzegamy szansę na kontynuację hossy na rynku obligacji skarbowych - uważa Mariusz Błachut, wiceprezes Noble Funds TFI.