Banki spółdzielcze muszą zdecydować o swojej przyszłości

autor: Łukasz Wilkowicz25.04.2018, 08:12; Aktualizacja: 25.04.2018, 09:05
Najbliższa okazja do konsolidacji może pojawić się z końcem roku. To efekt wejścia w życie regulacji unijnych.

Najbliższa okazja do konsolidacji może pojawić się z końcem roku. To efekt wejścia w życie regulacji unijnych.źródło: ShutterStock

Do końca roku banki spółdzielcze powinny zdecydować o swojej przyszłości. Ponad 60 nie weszło do nowych systemów ochrony.

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, nie ukrywa konieczności konsolidacji sektora banków spółdzielczych. W latach 90. było ich ponad 1,5 tys. Pozostało ponad 550. Ten segment odpowiada za niewiele ponad 5 proc. aktywów naszego systemu finansowego. Jego problemem jest to, że to często instytucje są za małe, by radzić sobie m.in. z rosnącymi kosztami związanymi z technologią, coraz większą liczbą regulacji, i to w warunkach niskich stóp procentowych, które nie pozwalają na osiąganie wysokich dochodów.

Mają trzy drogi

Najbliższa okazja do konsolidacji może pojawić się z końcem roku. To efekt wejścia w życie regulacji unijnych. Przewidują one, że każdy bank spółdzielczy powinien należeć do systemu ochrony instytucjonalnej (institutional protection scheme – IPS) lub zrzeszenia zintegrowanego. Tylko najsilniejsze banki mogą uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na samodzielne funkcjonowanie.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane