statystyki

Wielkie pokusy małego oprocentowania

autor: Marek Chądzyński25.04.2018, 08:12; Aktualizacja: 25.04.2018, 09:01
pieniądze

Podobnie będzie w przypadku stóp długoterminowych, które resort szacuje na średnio 3,4 proc. w tym roku i w przyszłym, oraz 3,7 proc. w 2020 r.źródło: ShutterStock

Z niskimi stopami procentowymi pożyjemy jeszcze mniej więcej dwa lata. Tak przynajmniej wynika z prognoz Ministerstwa Finansów. Założenia dotyczące rynkowych stóp procentowych znalazły się w najnowszej aktualizacji Programu Konwergencji, którą wczoraj przyjął rząd. MF zakłada, że średnio stopy krótkoterminowe wyniosą 1,7–1,8 proc. w tym i w przyszłym roku i dopiero w 2020 r. wzrosną do 2,4 proc.

Podobnie będzie w przypadku stóp długoterminowych, które resort szacuje na średnio 3,4 proc. w tym roku i w przyszłym, oraz 3,7 proc. w 2020 r.

Ten scenariusz jest mniej więcej zbieżny z tym, co sugerują niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej, zwłaszcza prezes NBP Adam Glapiński. Po kwietniowym posiedzeniu powiedział on, że w perspektywie dwóch lat nie będzie powodów do zmian stóp.

Część pieniędzy ucieknie z banków


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane