Obniżamy CIT z 15 do 9 proc. dla małych i średnich firm; wspieramy małą i średnią polską przedsiębiorczość - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę w Warszawie trwa konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Biorą w niej udział - poza szefem rządu - również prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

Premier podkreślił, że obóz rządzący wszystkie "społeczne i gospodarcze dzieła" prowadzi dzięki uszczelnianiu systemu podatkowego oraz dzięki wzrostowi gospodarczemu.

"Obniżyliśmy podatek CIT na początku ubiegłego roku z 19 proc. na 15 proc. W roku 2017 podatek CIT wzrósł o 13 proc. A o ile wzrósł podatek CIT przez osiem lat naszych poprzedników? Zero" - mówił Morawiecki.

Szef rządu podziękował "wszystkim uczciwym przedsiębiorcom, których jest ogromna większość". "Ufamy im dalej, wspieramy małą i średnią polską przedsiębiorczość" - dodał.

Jak poinformował Morawiecki, obóz rządzący po raz drugi obniży podatki: dla wszystkich małych i średnich firm obniżamy podatek CIT z 15 do 9 proc.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę na konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy wprowadzenie niższej składki na ZUS, proporcjonalnej do wynagrodzenia, dla zarobków do wysokości 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia.

"Kiedy myślimy o małych przedsiębiorcach to stąd, tu i teraz, chciałbym ogłosić pierwszą z tych zmian, z planu i propozycji dla Polaków, które mamy na najbliższy czas. Oni narzekają na ZUS, na wysokie składki przy zbyt niskich dochodach” - powiedział Morawiecki.

"Pierwszym naszym projektem, pierwszą propozycją jest niższy ZUS, składka bardziej proporcjonalna do zarobków w wysokości 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego, czyli 5300 zł,co się będzie zmieniało w kolejnych latach” - dodał.

Morawiecki dodał, że kluczowymn programem inwestycyjno-spolecznym Zjednoczonej Prawicy pozostanie Mieszkanie Plus.