Nielegalne wyroby tytoniowe szybciej znikną z rynku

autor: Patrycja Otto10.04.2018, 06:41; Aktualizacja: 10.04.2018, 09:10
E-papieros

Obecnie na listach e-papierosów i pojemników zapasowych oraz wyrobów tytoniowych jest łącznie ponad 12 tys. produktów.źródło: ShutterStock

Producenci i importerzy skarżą się na nielegalne wyroby tytoniowe masowo obecne na polskim rynku. Walkę z nimi utrudniają niedoskonałe przepisy. Resort zdrowia opracowuje nowe, które mają uzdrowić sytuację.

Od ubiegłego roku na polskim rynku mogą być sprzedawane tylko te wyroby tytoniowe, które zostały zgłoszone przez producenta lub importera do biura ds. substancji chemicznych w Ministerstwie Zdrowia. Taki obowiązek wynika z dyrektywy tytoniowej obowiązującej w naszym kraju od września 2016 r. za sprawą wejścia w życie przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 957 ze zm.).

Obecnie na listach e-papierosów i pojemników zapasowych oraz wyrobów tytoniowych jest łącznie ponad 12 tys. produktów. Problem w tym, że nie ma instytucji, która mogłaby ocenić legalność dostępnych w sklepach wyrobów, a co za tym idzie zadecydować o ich wycofaniu.

– Kiedy zawiadamialiśmy o takich przypadkach Inspekcję Handlową, słyszeliśmy, że sprawą powinien zająć się sanepid, który z kolei odsyłał nas do inspektora ds. substancji chemicznych, a ten wskazywał na prokuraturę – wyjaśnia Jerzy Jurczyński ze spółki Chic Investment.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • a od 30 lat skażony spirytus z zagranicy ????(2018-04-10 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    nadal rozlewany jest na melinach całego kraju.Z tą plagą,nikt nie walczy???? Szpitalne neurologie ponoszą straty w leczeniu smakoszy tego trunku a śmierdzi od nich na kilometr.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane