statystyki

Wernerowicz: Udostępnienie sektora bankowego fintechom zmieni dotychczasowy układ sił

autor: Ewa Wernerowicz10.04.2018, 06:41; Aktualizacja: 10.04.2018, 09:21
FinTech

Wprowadzenie PIS i AIS spowoduje pojawienie się na rynku nowych dostawców usług płatniczych, którzy dotychczas nie podlegali nadzorowi finansowemu.źródło: ShutterStock

Sejm na ostatnim posiedzeniu przyjął nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy PSD2. Rozwiązania przewidziane w tym akcie będą kołem zamachowym rozwoju sektora nowoczesnych usług płatniczych. Skorzystają przede wszystkim konsumenci. Dyrektywa mocno uporządkuje rynek bezgotówkowy, więc klienci będą mogli poczuć się lepiej chronieni, a to dobra informacja też dla dostawców usług.

Zgodnie z dyrektywą na rynku pojawią się dwa nowe typy usług. Pierwszy to inicjacja płatności – PIS (z ang. Payment Initiation Service). Dzięki niemu dostawcy usług, po spełnieniu wymogów prawnych, będą mogli w imieniu klientów banków i za ich zgodą uzyskać dostęp do informacji o rachunku, aby następnie sprawdzić dostępność środków finansowych i zainicjować płatność. Drugi typ to dostęp do rachunku bankowego AIS (z ang. Account Information Service), za pomocą którego podmioty trzecie pośredniczące w transakcjach internetowych będą mogły uzyskać dostęp do zebranych w jednym miejscu informacji o co najmniej jednym lub kilku rachunkach płatniczych.

Wprowadzenie PIS i AIS spowoduje pojawienie się na rynku nowych dostawców usług płatniczych, którzy dotychczas nie podlegali nadzorowi finansowemu. Tu pojawiają się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa transakcji. W mojej ocenie obowiązek stosowania przez dostawców usług płatniczych mechanizmów tzw. silnego uwierzytelniania użytkownika rozwiewa te obawy. Zgodnie z nowymi zapisami warunkiem zrealizowania płatności będzie zastosowanie co najmniej dwóch niezależnych kanałów autoryzacji transakcji, aby np. zmniejszyć ryzyko kradzieży pieniędzy klienta.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane