statystyki

Wernerowicz: Udostępnienie sektora bankowego fintechom zmieni dotychczasowy układ sił

autor: Ewa Wernerowicz10.04.2018, 06:41; Aktualizacja: 10.04.2018, 09:21
FinTech

Wprowadzenie PIS i AIS spowoduje pojawienie się na rynku nowych dostawców usług płatniczych, którzy dotychczas nie podlegali nadzorowi finansowemu.źródło: ShutterStock

Sejm na ostatnim posiedzeniu przyjął nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy PSD2. Rozwiązania przewidziane w tym akcie będą kołem zamachowym rozwoju sektora nowoczesnych usług płatniczych. Skorzystają przede wszystkim konsumenci. Dyrektywa mocno uporządkuje rynek bezgotówkowy, więc klienci będą mogli poczuć się lepiej chronieni, a to dobra informacja też dla dostawców usług.

Zgodnie z dyrektywą na rynku pojawią się dwa nowe typy usług. Pierwszy to inicjacja płatności – PIS (z ang. Payment Initiation Service). Dzięki niemu dostawcy usług, po spełnieniu wymogów prawnych, będą mogli w imieniu klientów banków i za ich zgodą uzyskać dostęp do informacji o rachunku, aby następnie sprawdzić dostępność środków finansowych i zainicjować płatność. Drugi typ to dostęp do rachunku bankowego AIS (z ang. Account Information Service), za pomocą którego podmioty trzecie pośredniczące w transakcjach internetowych będą mogły uzyskać dostęp do zebranych w jednym miejscu informacji o co najmniej jednym lub kilku rachunkach płatniczych.

Wprowadzenie PIS i AIS spowoduje pojawienie się na rynku nowych dostawców usług płatniczych, którzy dotychczas nie podlegali nadzorowi finansowemu. Tu pojawiają się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa transakcji. W mojej ocenie obowiązek stosowania przez dostawców usług płatniczych mechanizmów tzw. silnego uwierzytelniania użytkownika rozwiewa te obawy. Zgodnie z nowymi zapisami warunkiem zrealizowania płatności będzie zastosowanie co najmniej dwóch niezależnych kanałów autoryzacji transakcji, aby np. zmniejszyć ryzyko kradzieży pieniędzy klienta.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane