Niedzielny zakaz handlu do doprecyzowania. Zobacz propozycje

autor: Patrycja Otto05.04.2018, 07:36; Aktualizacja: 05.04.2018, 11:47
zakupy, handel

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej liczy, że zgłoszone zmiany zostaną poparte przez posłów, dzięki czemu szybciej zostaną wprowadzone w życie.źródło: ShutterStock

Autorzy projektu ustawy przygotowali propozycje zmian. Dziś złożą je w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej chce wprowadzenia definicji doby pracowniczej obejmującej weekend. Znajdowała się ona już w projekcie ustawy, ale ostatecznie nie została uwzględniona. –  Doba zaczynałaby się w sobotę o godzinie 22.00, a kończyła w poniedziałek o 5.00 rano i trwałaby nieprzerwanie 31 godzin. Oznacza to, że trwałaby nieprzerwanie przez 29 godzin, a nie 24 godziny, jak wynika to z kodeksu pracy – wyjaśnia dr Mateusz Warchał, współpracujący z Sekcją Krajową Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. Obecnie przepisy są wykorzystywane przez sklepy do wprowadzania trzeciej zmiany. Na taki krok zdecydowały się m.in. sieci Biedronka i Tesco, a związki zawodowe Auchan donosiły, że czeka to również pracowników tej firmy.

Zatrudnieni skarżą się, że zmiany zostały wprowadzone niezgodnie z przepisami. Dlatego Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność”, Komisja Międzyzakładowa WZZ Sierpień ‘80 oraz KZ NSZZ Solidarność ‘80 działające w Biedronce zawiadomiły już o tym Państwową Inspekcję Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu, wnosząc o przeprowadzenie kontroli. Jej wyniki mają być znane do końca kwietnia. Zdaniem pracowników nie został zachowany 30-dniowy termin na rozpatrzenie wspólnego stanowiska organizacji związkowych, czyli pracodawca podjął decyzję jednostronnie. W dodatku „zmiany w regulaminie wprowadzono 17 marca, a w niektórych sklepach pracownicy rozpoczynali pracę według nowych zasad już 11 marca” – czytamy w piśmie przekazanym PIP.

Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska wyjaśnia, że zmiany w regulaminie zostały wprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem oraz z zachowaniem wymaganego okresu konsultacji. – Finalnie nie zdecydowaliśmy się na wdrożenie nocnych zmian w skali całej sieci, uznając, że rozpoczęcie pracy ok. godziny 5 rano w większości placówek wystarczy do ich przygotowania do ponownego otwarcia. W naszej sieci jest ok. 700 sklepów, w których nocna zmiana funkcjonuje od dawna, w różne dni tygodnia, a ich wprowadzenie nie miało nic wspólnego ze zmianami prawa – wyjaśnia Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w JMP.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • robotnik(2018-04-06 10:07) Zgłoś naruszenie 30

    Teraz czekamy aby w wolne soboty i niedziele były urzędy czynne! Kiedy pracujący mają urzędowe sprawy załatwiać ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane