statystyki

Lucas van der Velde: Gdy poniedziałek nadchodzi w niedzielę

autor: Lucas van der Velde26.03.2018, 07:43

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

GRAPE | TŁOCZONE Z DANYCH

„Nie dzwoń do mnie przed 10, bo rano nie nadaję się o tej porze w ogóle do pracy”. „O 22? Zwariowałeś? O tej porze, to ja zazwyczaj śpię!”. Jedni z nas są sowami, inni skowronkami, ale każdy z nas ma swój własny cykl godzin pracy i odpoczynku. Tak zwane cykle dobowe są znane od wielu lat, choć ich mechanizm nie jest jeszcze do końca rozpoznany (m.in. rok temu trzej badacze odpowiedzialni za wyjaśnienie molekularnego pochodzenia tych cykli otrzymali medycznego Nobla). I na te stabilne cykle dwa razy do roku narzucamy rewolucję, zmieniając czas z letniego na zimowy albo odwrotnie. Jak wczoraj. Zegarki przestawione, dzień wydaje się dłuższy – wszystko fajnie, ale jakie korzyści z tej powracającej rewolucji?

Zmiana czasu na letni to o godzinę wcześniejsza pobudka do pracy (minus) i godzinę więcej słońca po powrocie do domu (plus). Jaki jest efekt netto? Kountouris (Imperial College of London) i Remoundou wykorzystali 30 lat indywidualnych danych o poziomie satysfakcji wśród Niemców i poziom zadowolenia obniża się zawsze w dniach bezpośrednio po zmianie czasu. Jak bardzo? Gdy stracimy pracę, zadowolenie obniża się ok. 10 razy bardziej. Tylko 10 razy, więc efekt dwukrotnej zmiany czasu w roku wydaje się dość duży. Co więcej, pracownicy, którzy pracują w bardziej sztywnych godzinach, deklarowali znaczniejszy spadek zadowolenia z życia. Poza mniejszą satysfakcją respondenci wskazywali również na mnóstwo negatywnych uczuć, takich jak złe samopoczucie lub gniew. Gdy złe samopoczucie przeliczyć na pieniądze, indywidualna wycena kosztów zmiany czasu to średnio ekwiwalent 200 euro na osobę.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane