statystyki

Urzędników z zagranicy nadal można korumpować bezkarnie

autor: Emilia Świętochowska26.03.2018, 07:38; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:53
OECD narzuca rządowi, że menedżerowie, którzy wręczają łapówki zagranicznym urzędnikom, wciąż mogą czuć się w Polsce bezkarnie.

OECD narzuca rządowi, że menedżerowie, którzy wręczają łapówki zagranicznym urzędnikom, wciąż mogą czuć się w Polsce bezkarnie.źródło: ShutterStock

Polska musi jak najszybciej wprowadzić przepisy, które umożliwią pociąganie do odpowiedzialności karnej przedsiębiorstwa za przekupywanie zagranicznych funkcjonariuszy publicznych, nawet w przypadkach, gdy sprawca przestępstwa nie został prawomocnie skazany. Konieczne jest także podwyższenie kar finansowych dla spółek, aby sankcje działały odstraszająco – alarmuje Organizacja Współpracy i Rozwoju (OECD).

Polskie władze zwlekają ze zmianami już piąty rok, od czasu kiedy grupa robocza OECD ds. łapówek przeprowadziła ocenę wdrożenia przez nasz kraj konwencji o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych z 1997 r. Efektem tej ewaluacji była seria zaleceń, których wciąż nie zrealizowano. Kilka tygodni temu eksperci negatywnie ocenili postępy dokonane przez polski rząd.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane