statystyki

Urzędników z zagranicy nadal można korumpować bezkarnie

autor: Emilia Świętochowska26.03.2018, 07:38; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:53
OECD narzuca rządowi, że menedżerowie, którzy wręczają łapówki zagranicznym urzędnikom, wciąż mogą czuć się w Polsce bezkarnie.

OECD narzuca rządowi, że menedżerowie, którzy wręczają łapówki zagranicznym urzędnikom, wciąż mogą czuć się w Polsce bezkarnie.źródło: ShutterStock

Polska musi jak najszybciej wprowadzić przepisy, które umożliwią pociąganie do odpowiedzialności karnej przedsiębiorstwa za przekupywanie zagranicznych funkcjonariuszy publicznych, nawet w przypadkach, gdy sprawca przestępstwa nie został prawomocnie skazany. Konieczne jest także podwyższenie kar finansowych dla spółek, aby sankcje działały odstraszająco – alarmuje Organizacja Współpracy i Rozwoju (OECD).

Polskie władze zwlekają ze zmianami już piąty rok, od czasu kiedy grupa robocza OECD ds. łapówek przeprowadziła ocenę wdrożenia przez nasz kraj konwencji o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych z 1997 r. Efektem tej ewaluacji była seria zaleceń, których wciąż nie zrealizowano. Kilka tygodni temu eksperci negatywnie ocenili postępy dokonane przez polski rząd.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane