statystyki

Stopy w USA wyżej niż w Polsce

autor: Łukasz Wilkowicz21.03.2018, 07:34; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:23
Podwyżka będzie oznaczać, że krótkoterminowa stopa banku centralnego w Ameryce znajdzie się wyżej niż w Polsce.

Podwyżka będzie oznaczać, że krótkoterminowa stopa banku centralnego w Ameryce znajdzie się wyżej niż w Polsce.źródło: ShutterStock

To zła wiadomość dla złotego. Nie zmusi ona jednak polskiej Rady Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp. Nasza rada czeka na Europejski Bank Centralny.

Wieczorem – tak przynajmniej spodziewają się niemal wszyscy uczestnicy rynków – zostanie ogłoszona pierwsza podwyżka stóp Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) pod kierownictwem jego nowego szefa. Od kilku tygodni prezesem amerykańskiej Rezerwy Federalnej jest Jerome Powell. Zastąpił on na stanowisku Janet Yellen, która przez dwa lata dokonała pięciu podwyżek stóp procentowych. Od 2008 r. były one na poziomie zbliżonym do zera. Dziś górny pułap, w jakim Fed utrzymuje krótkoterminowe stopy na amerykańskim rynku, wynosi 1,5 proc. Dolny – 1,25 proc.

Za podniesieniem kosztu pieniądza za oceanem przemawia to, co dzieje się w tamtejszej gospodarce. Wzrost gospodarczy w końcówce minionego roku sięgnął 2,5 proc., najwięcej od połowy 2015 r. W tym roku może jeszcze przyspieszyć – za sprawą obniżek podatków przeforsowanych przez administrację prezydenta Donalda Trumpa. Rezerwa Federalna ma dwa cele: stabilność cen i pełne zatrudnienie. Oba są właściwie zrealizowane. Inflacja konsumencka jest w okolicach 2 proc. Z kolei stopa bezrobocia od kilku miesięcy wynosi 4,1 proc. Jest najniższa od początku tego tysiąclecia.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane