statystyki

Przełom w inwestycjach mieszkaniowych. Plan zagospodarowania przestrzennego nie będzie już barierą

autor: Jacek Kosiński20.03.2018, 07:38; Aktualizacja: 20.03.2018, 07:51
Za rewolucyjne zmiany można uznać możliwość realizacji inwestycji nawet w sytuacji, gdy nie jest ona przewidziana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a nawet z nim sprzeczna.

Za rewolucyjne zmiany można uznać możliwość realizacji inwestycji nawet w sytuacji, gdy nie jest ona przewidziana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a nawet z nim sprzeczna.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju skierowało do konsultacji projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz towarzyszących. Planowane rozwiązania mogą zrewolucjonizować rynek, dając zarówno inwestorom, jak i organom państwa zupełnie nowe możliwości realizacji takich przedsięwzięć. Problemy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego czy przedłużającymi się w nieskończoność procedurami administracyjnymi przestaną stanowić barierę.

Lokalizacja

Ustawa obejmie prace polegające na budowie, przebudowie lub zmianie sposobu użytkowania, w wyniku których mają powstać nie mniej niż dwa budynki mieszkalne wielorodzinne o łącznej liczbie lokali mieszkalnych nie mniejszej niż 50 lub nie mniej niż 25 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z urządzeniami budowlanymi z nimi związanymi. Projekt obejmie także roboty budowlane niezbędne do obsługi oraz prawidłowego wykonania tych prac. Projektodawcy także bardzo precyzyjnie określili możliwe lokalizacje inwestycji. Będzie ona mogła powstać jedynie na obszarze wyposażonym w odpowiednią, ważną dla mieszkańców infrastrukturę, w postaci przystanków transportu publicznego, przedszkoli, szkół podstawowych i placówek handlowych, a także urządzonych terenów wypoczynku. Co niezmiernie ważne dla potencjalnych inwestorów, realizacja przedsięwzięcia będzie mogła nastąpić nie tylko w oparciu o już istniejącą infrastrukturę, ale także o planowaną do realizacji w trakcie prac nad inwestycją mieszkaniową.

Takie rozwiązanie przede wszystkim nie ogranicza możliwości skorzystania z regulacji specustawy jedynie do miejsc już zagospodarowanych pod kątem budownictwa mieszkaniowego, pozwalając na kompleksowe zaplanowanie i przeprowadzenie wielu różnych inwestycji zwiększających potencjał mieszkaniowy danego obszaru.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • jj(2018-03-20 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł wygląda na pisany przez dewelopera. Ta ustawa to dramat z punktu widzenia urbanistyki i zrównoważonego rozwoju miasta.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane