statystyki

Państwowy FRD zarobił na giełdzie

autor: Marek Chądzyński13.03.2018, 08:01; Aktualizacja: 13.03.2018, 08:13
Z samej działalności inwestycyjnej fundusz uzyskał w minionym roku ponad 1,3 mld zł, z czego blisko połowę zapewniły akcje.

Z samej działalności inwestycyjnej fundusz uzyskał w minionym roku ponad 1,3 mld zł, z czego blisko połowę zapewniły akcje.źródło: ShutterStock

Fundusz Rezerwy Demograficznej zyskał w 2017 r. ponad 25 proc. z inwestycji w akcje. To całkiem niezły wynik na tle komercyjnych funduszy.

Przedstawiciele ZUS-u, który zarządza FRD, zastrzegają, że są to wstępne dane, jeszcze nieaudytowane. Ale już dziś można powiedzieć, że ubiegłoroczna stopa zwrotu Funduszu Rezerwy Demograficznej liczona łącznie dla wszystkich aktywów, którymi zarządza, wyniosła niecałe 6 proc. Punktem odniesienia dla tych osiągnięć są wyniki 26 komercyjnych funduszy stabilnego wzrostu. A tam według danych zebranych przez ZUS średni wynik za ubiegły rok to około 6,17-proc. zysk.

– Wypracowana rentowność uplasowała FRD w pierwszej połowie zestawienia funduszy stabilnego wzrostu. Ale trzeba nadmienić, że komercyjne fundusze tego typu mogą inwestować nawet do 40 proc. aktywów w akcje – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

– Jednak udział akcji w portfelu FRD jest około dwukrotnie mniejszy niż średnia dla funduszy stabilnego wzrostu – mówi Katarzyna Czupa, analityk z firmy Analizy Online zajmującej się monitorowaniem wyników funduszy inwestycyjnych. I dodaje, że nawet fundusze, które radziły sobie podobnie jak FDR, czyli GAMMA Stabilny (6,3-proc. zysk) czy BPS Stabilny (5,3-proc.), również miały dwukrotnie większy udział akcji w aktywach.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane