statystyki

Społecznościowy fundraising otworzy się na Unię

autor: Emilia Świętochowska12.03.2018, 07:24; Aktualizacja: 12.03.2018, 10:17
Nowe regulacje o crowdfundingu to tylko jeden z elementów planu rozwoju rynku innowacyjnych usług finansowych

Nowe regulacje o crowdfundingu to tylko jeden z elementów planu rozwoju rynku innowacyjnych usług finansowychźródło: ShutterStock

 Inwestowanie w start-upy za pośrednictwem portali crowdfundingowych ma się stać łatwiejsze. Komisja Europejska przedstawiła właśnie propozycje regulacji, dzięki którym platformy prowadzące zbiórki społecznościowe na innowacyjne projekty biznesowe będą mogły uzyskać specjalną licencję na działalność w całej Unii.

Nowe przepisy będą odnosić się przede wszystkim do serwisów, które zapewniają drobnym darczyńcom zwrot z inwestycji – czy to w postaci pożyczki, czy w formie crowdfundingu udziałowego, czyli finansowania w zamian za udziały w firmie (odpadają więc np. kampanie charytatywne).

Europejskie platformy crowdfundingowe działają zwykle na niewielką skalę i tylko w nielicznych przypadkach za ich pośrednictwem udaje się pozyskać środki od zagranicznych inwestorów. Skromne wpływy transgraniczne to przede wszystkim konsekwencja tego, że zasady finansowania społecznościowego są ustalone na poziomie krajowym – niektóre państwa mają szczegółowe regulacje normujące tę sferę, w przypadku innych zastosowanie znajdują ogólne przepisy dotyczące instrumentów finansowych. W efekcie rozdrobnienia alternatywny rynek kapitałowo-pożyczkowy w UE jest relatywnie niewielki i wynosi ok. 5,5 mld euro. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych generuje on ponad 21 mld dol. rocznie.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane