Dwoje wpływowych republikańskich senatorów USA, Lisa Murkowski i John Cornyn, zaapelowało w piątek do prezydenta Donalda Trumpa o zmodyfikowanie ceł na stal i aluminium i bardziej "chirurgiczne podejście" do handlu.

- Sądzę, że moglibyśmy uniknąć traktowania wszystkich krajów zgodnie z metodą "jeden rozmiar dla wszystkich" - powiedział Cornyn podczas dorocznej konferencji energetycznej CERAWeek, organizowanej w Houston.

Murkowski, szefowa senackiej komisji energii i surowców naturalnych, powiedziała, że jest zaskoczona decyzją Trumpa w sprawie taryf celnych, i zaleciła prezydentowi, by "zachował ostrożność" w tej kwestii.

Również w piątek minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział, że Trump może jeszcze podjąć decyzję o wyłączeniu dodatkowych krajów z programu ceł na stal i aluminium.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezydent Trump wprowadził w czwartek 25-procentowe cło na stal i 10-procentowe cło na aluminium. Kanada i Meksyk mają być wyłączone z programu taryf, dopóki trwają negocjacje w sprawie układu NAFTA.

- Spodziewam się, że prezydent rozważa wyłączenie jakichś innych krajów w ciągu najbliższych dwóch tygodni - powiedział Mnuchin w rozmowie z siecią CNBC.

AP wyjaśnia, że prezydent oznajmił, iż pewne kraje mogą zostać zwolnione z taryf, jeśli zdołają udowodnić, że ich eksport stali i aluminium nie zagraża amerykańskiemu przemysłowi.

Oferując kolejnym państwom sposób na ominięcie barier handlowych, Trump, przynajmniej na jakiś czas, zmniejsza ryzyko wojny celnej - komentuje AP.

Wcześniej w piątek rzecznik Światowej Organizacji Handlu (WTO) Dan Pruzin oświadczył, że członkowie organizacji mają jeszcze czas na przedyskutowanie amerykańskich ceł na stal i aluminium.

Członkowie WTO, którzy decydują się zastosować środki zaradcze czy antydumpingowe, mają obowiązek poinformować o tym organizację - dodał Pruzin, przyznając jednocześnie, że jego organizacja nie wie, "jaka jest podstawa prawna decyzji USA", a zatem on nie może komentować tego, "czy mają obowiązek notyfikacji (...) czy nie".