statystyki

Zamówienia publiczne: Można karać zapominalskich

autor: Sławomir Wikariak06.03.2018, 07:24; Aktualizacja: 06.03.2018, 08:34
Co do zasady jednak wyrok dopuszcza „zarabianie” na gapiostwie przedsiębiorców.

Co do zasady jednak wyrok dopuszcza „zarabianie” na gapiostwie przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Państwo ma prawo zarabiać na firmach, które chcą uzupełnić dokumenty składane w przetargu – uznał TSUE w sprawie dotyczącej włoskich przepisów. Eksperci zdecydowanie jednak odradzają polskiemu ustawodawcy przeszczepianie tych wzorców na rodzimy grunt.

Unijne przepisy pozwalają na uzupełnianie dokumentów składanych w przetargu, tak aby drobne uchybienie czy też zwykłe gapiostwo nie eliminowało dobrych ofert. Specyficzną formę takiego uzupełniania wprowadzono we włoskim kodeksie zamówień. Pozwala on zamawiającemu określić już w ogłoszeniu wysokość kary finansowej, jaką będą musieli zapłacić przedsiębiorcy chcący skorzystać z możliwości uzupełnienia dokumentów. Kara ta może wynieść od jednego promila do nawet jednego procenta wartości zamówienia, przy czym nie więcej niż 50 tys. euro.

Karę taką przewidziano w przetargu na usługę konserwacji dworców kolejowych we Włoszech. Dlatego gdy okazało się, że jedno z zainteresowanych tym zamówieniem konsorcjów nie dopełniło wszystkich formalności, zamawiający wezwał do poprawienia tego uchybienia, ale jednocześnie zażądał za to zapłaty 35 tys. euro. Konsorcjum przed sądem administracyjnym domagało się uchylenia tej kary, przekonując, że nie dopuściło się nieprawidłowości, które by uzasadniały jej nałożenie. Sąd nabrał natomiast wątpliwości, czy wspomniane sankcje w ogóle są dopuszczalne przez prawo unijne. Zwraca w nim uwagę, że w praktyce taki system zachęca organizatorów przetargów do swego rodzaju polowania na błędy, gdyż po prostu mogą zarobić na przedsiębiorcach.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane