KNF słabiej nas ochroni, bo nie dostał pieniędzy na nowe etaty

autor: Łukasz Wilkowicz26.02.2018, 08:12; Aktualizacja: 26.02.2018, 08:31
knf <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1241473p1.html?cr=00&pl=edit-00">Mattz90</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego kilka dni temu przeszedł zmianę organizacyjnąźródło: ShutterStock

Nadzoru finansowego nie stać na dokończenie procesu zmian strukturalnych. Część obowiązków chciałby przerzucić na UOKiK i rzecznika finansowego.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego kilka dni temu przeszedł – drugą w ciągu kilku miesięcy – zmianę organizacyjną. Pojawił się departament, który ma odpowiadać za rozwój segmentu fintech, czyli firm technologicznych, które działają w sferze finansów. Na dwie komórki podzielony został departament bankowości spółdzielczej i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. A utworzonemu jesienią 2017 r. departamentowi praktyk rynkowych dorzucono do nazwy „postępowań sankcyjnych”.

Nie chodzi tylko o nazewnictwo. Z punktu widzenia odbiorców usług finansowych najistotniejsze będzie stworzenie departamentu postępowań sankcyjnych i praktyk rynkowych. „Praktyki rynkowe” miały przyglądać się postępowaniu instytucji nadzorowanych przez KNF i eliminować zjawiska szkodliwe z punktu widzenia rynku.

– Liczyliśmy, że resort finansów zgodzi się na dodatkowe etaty przeznaczone dla Urzędu KNF. Tak się nie stało. Dlatego będziemy redukować skalę naszej działalności w kwestii ochrony konsumentów do zakresu wynikającego z regulacji prawnych. Uważam, że część naszej aktywności może przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub rzecznik finansowy – tłumaczy Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Voxveritas(2018-02-26 10:10) Zgłoś naruszenie 40

  W KNF jest ponad 1 tys etatów !!!! Czym zajmuje się taka banda urzędników, prywatnym doszkalaniem się w narciarstwie, bo zdaje się, że na to KNF wydał ponad 100 tys zł. No na pewno nie ochroną państwa i obywateli przed oszustami finansowymi, ponieważ nigdzie w cywilizowanej europie nie funkcjonuje tragiczny i złodziejski system tzw. POLISOLOKAT, za pomocą którego wyłudzono od polaków ponad 50 mld zł. Na pewno KNF nie zajmuje się kontrolą banków które wżeniły obywatelom kompromitujące i oszukańcze kredyty pseudo-frankowe i dalej wciskają najgorsze kredyty w cywilizowanym świecie, np obciążone pięcioma pseudo-ubezpieczeniami kredyty hipoteczne. Czy KNF nadzoruje na pewno taki niby bank jak GETIN z przypadłościami, którego działalnośc kompromituje tzw. polski system bankowy. Na cholerę wydajemy miliony na taką skorumpowaną instytucję?

  Odpowiedz
 • ?(2018-02-26 09:06) Zgłoś naruszenie 20

  kedyś było tyle etatow w KNF, a nie obronili przed Amber Gold?

  Odpowiedz
 • brr(2018-02-26 14:35) Zgłoś naruszenie 10

  Takie popiskiwanie jest słabe. Wgląda to tak jakby szykowali sobie usprawiedliwienie na wypadek jak coś poleci.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane