statystyki

Poziom recyklingu odpadów może wpływać na ocenę ofert

autor: Sławomir Wikariak21.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 21.02.2018, 10:11
Orzeczenie aprobuje również ustanowienie z poziomu recyklingu dodatkowego kryterium oceny ofert.

Orzeczenie aprobuje również ustanowienie z poziomu recyklingu dodatkowego kryterium oceny ofert.źródło: ShutterStock

Urząd ogłaszający przetarg na zagospodarowanie odpadów ma prawo ustanawiać minimalne poziomy recyklingu i przyznawać dodatkowe punkty firmom, które zagwarantują wyższe poziomy odzyskiwania surowców – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Przetargi śmieciowe potrafią się ciągnąć miesiącami, dlatego Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie już pod koniec ubiegłego roku ogłosiło postępowanie na zagospodarowanie odpadów w 2019 i 2020 r. Niektóre postanowienia specyfikacji wzbudziły zastrzeżenia firm zainteresowanych złożeniem ofert.

Poszło m.in. o minimalny poziom recyklingu, który trzeba osiągnąć. W 2019 r. ma wynieść co najmniej 40 proc., a w kolejnym już 50 proc. Na dodatek firmy deklarujące wyższe poziomy odzysku będą miały szanse na zdobycie dodatkowych punktów w ramach specjalnego kryterium oceny ofert.

Firmy, które wniosły odwołanie do KIO, przekonywały, że nie mogą zadeklarować określonych poziomów odzysku, gdyż nie wiedzą, jakie frakcje śmieci otrzymają i na ile posegregowane. Ze zmieszanych odpadów nie odzyskają tylu surowców, co z posegregowanych. Co więcej, przedsiębiorcy mogą zaproponować dowolne poziomy recyklingu i nikt nie będzie w stanie tego zweryfikować.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane