statystyki

Poziom recyklingu odpadów może wpływać na ocenę ofert

autor: Sławomir Wikariak21.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 21.02.2018, 10:11
Orzeczenie aprobuje również ustanowienie z poziomu recyklingu dodatkowego kryterium oceny ofert.

Orzeczenie aprobuje również ustanowienie z poziomu recyklingu dodatkowego kryterium oceny ofert.źródło: ShutterStock

Urząd ogłaszający przetarg na zagospodarowanie odpadów ma prawo ustanawiać minimalne poziomy recyklingu i przyznawać dodatkowe punkty firmom, które zagwarantują wyższe poziomy odzyskiwania surowców – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Przetargi śmieciowe potrafią się ciągnąć miesiącami, dlatego Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie już pod koniec ubiegłego roku ogłosiło postępowanie na zagospodarowanie odpadów w 2019 i 2020 r. Niektóre postanowienia specyfikacji wzbudziły zastrzeżenia firm zainteresowanych złożeniem ofert.

Poszło m.in. o minimalny poziom recyklingu, który trzeba osiągnąć. W 2019 r. ma wynieść co najmniej 40 proc., a w kolejnym już 50 proc. Na dodatek firmy deklarujące wyższe poziomy odzysku będą miały szanse na zdobycie dodatkowych punktów w ramach specjalnego kryterium oceny ofert.

Firmy, które wniosły odwołanie do KIO, przekonywały, że nie mogą zadeklarować określonych poziomów odzysku, gdyż nie wiedzą, jakie frakcje śmieci otrzymają i na ile posegregowane. Ze zmieszanych odpadów nie odzyskają tylu surowców, co z posegregowanych. Co więcej, przedsiębiorcy mogą zaproponować dowolne poziomy recyklingu i nikt nie będzie w stanie tego zweryfikować.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane