Szewczak o walce z piramidami finansowymi: Co z tego, że damy urzędnikom ogrom nowych uprawnień, jeśli nie będą z nich korzystali?

autor: Patryk Słowik15.02.2018, 07:26; Aktualizacja: 15.02.2018, 08:30
Doświadczenie poprzednich lat nas nauczyło, że kluczowa jest umiejętność korzystania z uprawnień, które instytucje już mają - mówi Szewczak.

Doświadczenie poprzednich lat nas nauczyło, że kluczowa jest umiejętność korzystania z uprawnień, które instytucje już mają - mówi Szewczak.źródło: ShutterStock

Doświadczenie poprzednich lat nas nauczyło, że kluczowa jest umiejętność korzystania z uprawnień, które instytucje już mają. Co z tego, że damy urzędnikom ogrom nowych uprawnień, jeśli nie będą z nich korzystali?  - mówi poseł PiS Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych.

Komisja Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwracają uwagę, że mają zbyt mało uprawnień do skutecznej walki z piramidami finansowymi. Zgadza się pan z tym, że trzeba je poszerzyć?

Moim zdaniem to zbędne. KNF – bo przede wszystkim w niej widzę instytucję, która powinna przeciwdziałać przekrętom – ma już teraz szeroki wachlarz instrumentów, które powinna stosować. Ponadto w urzędzie komisji pracuje około tysiąca osób, a średnie miesięczne wynagrodzenie oscyluje wokół 10 tys. zł. Mamy więc prawo oczekiwać, że w instytucji tej są zatrudnieni profesjonaliści. Jest zresztą lepiej, niż było jeszcze kilka lat temu. Ale mimo wszystko uważam, że mówienie o braku właściwych instrumentów jest przerzucaniem ciężaru odpowiedzialności na władzę ustawodawczą. W tym wypadku niesłusznym.

Tyle że teraz KNF, choćby uważała, że ktoś utworzył piramidę finansową i popełnił przestępstwo oszustwa z art. 286 kodeksu karnego, nawet nie może dokonać wpisu na listę ostrzeżeń publicznych.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane