statystyki

Jóźwik: Inwestorzy przegrali z tajemnicą zawodową

autor: Tomasz Jóźwik15.02.2018, 07:52; Aktualizacja: 15.02.2018, 08:50
Tomasz Jóźwik

Tomasz Jóźwikźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: mat prasowe

Rynek kapitałowy to wzorzec rynku: transparentny, z najwyższymi standardami. Tak przynajmniej chcielibyśmy o nim myśleć.

Pilnują tego liczne akty prawne. Są kodeksy dobrych praktyk. Regulacji wciąż przybywa, ostatnio najczęściej pisanych na poziomie unijnym. Niektórzy uważają, że tych przepisów jest nawet za dużo, że są zbyt restrykcyjne. Ale z reguły mają szczytny cel – zapewnić ochronę inwestorom. Oni są najważniejsi, bo dają kapitał, żeby machina rynku mogła się kręcić. Jeśli jednak spojrzeć na bijących głową w mur od ponad roku ludzi, którzy zainwestowali w sumie ponad 0,5 mld zł w certyfikaty funduszy Inwestycje Rolne, Inwestycje Selektywne, Lasy Polskie i Vivante, można dojść do wniosku, że żadne mechanizmy ochronne nie istnieją.

Trudno dojść do innego przekonania, skoro ludzie nie są w stanie wypłacić pieniędzy z funduszy, nie mogą dowiedzieć się, w co został zainwestowany ich kapitał, a kilka miesięcy temu urwały się wyceny. Część inwestorów ma wątpliwości, czy fundusze w ogóle jeszcze istnieją. „Oni kupili fundusze zamknięte. Powierzyli pieniądze zarządzającym i na tym ich rola się skończyła. W funduszach zamkniętych co do zasady nie ma umorzeń, tak jest napisane w ustawie. Wiedza, w co zostały zainwestowane ich pieniądze, nie jest im potrzebna, bo co z nią zrobią?” – przekonywał mnie niedawno przedstawiciel instytucji finansowej związanej z funduszami.

W przypadku tych czterech funduszy zapisy w statutach mówią, że wykupy są dokonywane co kwartał i można na nie przeznaczyć do 5 proc. aktywów. Kilka zaangażowanych w sprawę firm usiłowało narzucić inwestorom interpretację, że skoro do 5 proc., to przeznaczenie 0,1 proc. aktywów na wykup certyfikatów od inwestorów byłoby w porządku. Innymi słowy – daj kapitał i siedź cicho.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane